Projekt MichaelAndYouth był inspirowany życiorysem ks. Markiewicza, który niósł pomoc ubogiej i osieroconej młodzieży z Miejsca Piastowego. Projekt polega na utworzeniu młodzieżowych centrów edukacyjnych w Polsce i na Ukrainie, a inwestycja jest możliwa dzięki współpracy polsko-ukraińskiej.
- Od 2000 roku Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, zwłaszcza w Miejscu Piastowym powróciło do prowadzenia szkół. Zakonowi zostały zwrócone budynki zabrane w latach 50-tych przez ówczesne władze komunistyczne i dzięki temu Zgromadzenie w pełni mogło realizować swój charyzmat wychowawczy. Od wielu lat, w Miejscu Piastowym organizowane są tzw. Michalickie Spotkania Młodych (MSM). W 2012 roku, w stulecie odejścia do Domu Ojca, naszego Założyciela Bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym zebrało się ok. 1000 młodych ludzi, którzy słuchali katechez, dzielili się swoimi problemami i swoją wiarą, mogli brać udział w koncertach zespołów muzycznych. Wtedy właśnie, w gronie tych młodych ludzi, zrodził się pomysł, by takie spotkania kontynuować, pogłębiać i organizować częściej. Brak miejsca, bazy noclegowej, sal konferencyjnych - słowem zaplecza, by to organizować, bardzo poważnie ograniczał te spotkania i realizację tego celu. Dopiero Program Współpracy Transgranicznej P-B-U stworzył nowe, duże możliwości pracy z młodzieżą, spotkań z nimi, rozwijania ich zdolności i zainteresowań – opowiada ks. Jerzy Sosiński CSMA - Radca i Ekonom Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Odpowiedzialny za Projekt P-B-U z ramienia Zgromadzenia i Domu Macierzystego w Miejscu Piastowym.
Sala widowiskowo-teatralna
Nowo powstałe centrum pracy z młodzieżą będzie prowadzone przez Sanktuarium i Dom Macierzysty Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. W ramach prac budowlanych dotychczasowy budynek szkoły średniej i niższego seminarium został przedłużony, a także nowocześnie wyposażony. Znalazła się w nim sala konferencyjna na 150 miejsc, 22 dwuosobowe pokoje gościnne i punkt informacyjny przedstawiający historię regionu. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Nowy budynek ma zapewnić młodzieży polskiej i ukraińskiej odpowiednie miejsce do spotkań, prowadzenia warsztatów z kształtowania osobowości, zdobywania nowych umiejętności, a także przygotowywania się do nowych ról zawodowych. Podejmowanie wspólnych aktywności ma zacieśnić współpracę młodzieży z Polski i Ukrainy.
- Od lipca do września 2021 roku zostaną przeprowadzone warsztaty szkoleniowe, tematyczne, skierowane do młodych ludzi ze środowiska lokalnego oraz Michalickiej Młodzieży. Będą to Warsztaty Teatralne (14 dni, oczywiście podzielone na kilka spotkań) prowadzone przez profesjonalnych aktorów teatru, filmu. Warsztaty Fotograficzne (7 dni) oraz Warsztaty Pisania Ikon (7 dni) - prowadzone przez wyłonionych w konkursie ofert profesjonalistów. Warsztaty będą bezpłatne. Młodzież i prowadzący będą mieli zapewnione wszelkie warunki do jak najlepszych i ciekawych spotkań, włącznie z noclegiem – tłumaczy ks. Jerzy Sosiński - Poza wymienionymi warsztatami, w najbliższym czasie zorganizujemy dodatkowo Michalickie Warsztaty Muzyczne, spotkania z ludźmi „Sportu” oraz Olimpiadę Sportową. Efektem warsztatów i spotkań mają być utworzone na stałe grupy teatralne i muzyczne, koła fotograficzne i sportowe. Na wszystkie te elementy - kultura, teatr, muzyka, sport bardzo wyraźnie w życiu, w wychowaniu i kształceniu młodych ludzi kładł mocny nacisk Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz – dodaje.
Przykładowy pokój noclegowy
Podobny obiekt – Centrum Kultury i Historii dla młodzieży - powstanie również na Ukrainie w Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Skolem. Podobnie, jak centrum w Miejscu Piastowym, ma on służyć edukacji młodych ludzi poprzez pracę, aktywności kulturalne i wartości patriotyczne.
Projekt realizowany jest pod nazwą „Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym i Skolem – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza”, a za jego realizacje odpowiada Dom Macierzysty Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. Przedsięwzięcie zostało objęte Programem Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Sala konferencyjna
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 ma na celu wsparcie procesów rozwojowych na pograniczu trzech państw – Polski, Białorusi i Ukrainy, a odbywa się to poprzez finansowanie różnych projektów niekomercyjnych, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców tego regionu.
- Zakończenie projektu „Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza” planowane jest w uzgodnieniu z instytucją zarządzającą na 30 września 2021 roku. Podkreślam, planowane jest, gdyż termin zakończenia już dwukrotnie był wydłużany w związku m.in. z pandemią COVID-19. Otwarcie obiektu planowane jest natomiast na drugą połowę czerwca 2021 roku (data zostanie podana po uzgodnieniach). Jednak tak warsztaty, jak i otwarcie obiektu oraz konferencja kończąca projekt - wszystko to uzależnione jest od sytuacji związanej z pandemią– mówi ks. Jerzy.
Pomieszczenie, gdzie będzie jadalnia
Sławomir Farbaniec
zdjęcia: ks. Jerzy Sosiński