Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad 1400 ton odzyskanych surowców. Tak działa nowa linia sortownicza

Krośnieński Holding Komunalny zakończył już rozruch technologiczny nowej linii sortowniczej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii znacznie zwiększyła się ilość odzyskanych odpadów.
Ponad 1400 ton odzyskanych surowców. Tak działa nowa linia sortownicza

Autor: Krośnieński Holding Komunalny

Moce przerobowe nowej instalacji w ZUO zostały zwiększone. Od marca do maja, czyli po okresie rozruchu instalacji, linia sortownicza przetworzyła ok. 7300 ton zmieszanych odpadów komunalnych i ok. 1800 ton odpadów selektywnych.

- Odpady kierowane są na urządzenia do separacji balistycznej, optycznej w celu zapewnienia odzysku surowcowego do recyklingu - tłumaczy Dorota Kornasiewicz, kierownik ZUO w Krośnie. Dodaje, że po separatorach optycznych odpady surowcowe kierowane zostają za pomocą przenośników taśmowych do kabin sortowniczych w celu doczyszczenia, manualnej kontroli jakości lub rozsortowania. - Następnie odpady surowcowe zostają zbelowane w prasie i zmagazynowane w celu przekazania do recyklingu.

Władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego podkreślają, że dzięki nowoczesnym technologiom, zastosowanym w części mechanicznej instalacji mechaniczno-biologicznego sortowania odpadów, zwiększyła się ilość odzyskiwanych surowców wtórnych.

Od początku roku jest to ponad 1400 ton różnego rodzaju surowców, w tym:

  • butelki PET – ponad 344 tony,
  • tworzywa PE i PP – ponad 160 ton,
  • folia bezbarwna i kolorowa – ponad 95 ton,
  • makulatura kartonowa i mieszana – ponad 500 ton,
  • aluminium i złom stalowy – prawie 230 ton,
  • opakowania wielomateriałowe - ponad 87 ton.

- Technologia oraz zastosowane na linii technologicznej optoseparatory i pozostałe urządzenia, w tym separator balistyczny i separator metali żelaznych oraz nieżelaznych, pozwalają odzyskać z dostarczonych odpadów niemal wszystkie surowce, które nadają się do recyklingu - wyjaśnia Jakub Rospond, zastępca kierownika ZUO w Krośnie.

Dodaje, że wcześniej wszystkie surowce nadające się do recyklingu pracownicy musieli wyciągać ręcznie. - Było to czasochłonne i mniej skuteczne - mówi. - Teraz w dużej mierze robią to maszyny, które są tak zaprogramowane, że same rozpoznają rodzaj materiału i od razu przypisują go do danej kabiny sortowniczej, gdzie pracownicy doczyszczają odzyskiwane surowce.

Władze krośnieńskiej spółki komunalnej informują, że pełna zdolność produkcyjna nowej instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów i pełna efektywność systemu odzysku surowców wtórnych zostaną osiągnięte w II półroczu tego roku.


Czytaj też: Koniec uciążliwości zapachowych z ZUO? MPGK uruchamia nową linię przetwarzania odpadów


Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ