Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podczas symbolicznego przekazania czeku, wyjaśniał specyficzne zasady tego konkursu. - Aplikować mogły tylko samorządy, które zostały wskazane w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - mówił. Dodał, że ministerstwo przeprowadziło proces selekcji i z 212 miast, które złożyły wniosek wybrano 29, które zakwalifikowały się do uzyskania ponad 3,5 euro.
- Dzięki tak dużemu wsparciu finansowemu Funduszy Norweskich kolejne miasto będzie mogło rozwijać swój potencjał - mówił Waldemar Buda.
Od 30 czerwca premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Waldemar Budą codziennie informują o kolejnych laureatach konkursu programu „Rozwój Lokalny. Na Podkarpaciu wsparcie 3,5 mln euro otrzymały Jarosław, Nisko, Stalowa Wola i Przemyśl.
- Bardzo się cieszę, że wiele miast z Podkarpacia jest w tym programie i skorzysta z tych pieniędzy - podkreślił wiceminister. Dodał, że problemy Podkarpacia są bardzo widoczne. - Oczywiście region rozwija się infrastrukturalnie bardzo dobrze, ale małe miasta mają bardzo duże trudności z konkurowaniem, nawet z regionalnymi dużymi miastami jak Rzeszów, pomijając już inne ośrodki jak Kraków, Lublin czy Warszawa.
Projekt przygotowany przez Krosno – „Krosno – kreuje, rozwija, ożywia, stymuluje, nakreśla, odmienia” – zakłada rozwój miasta jako ośrodka atrakcyjnego, zielonego, przyjaznego oraz otwartego i bezpiecznego dla mieszkańców.
Pieniądze mają wzmocnić gospodarkę miasta. Wsparcie finansowe Funduszy Norweskich ma także przyczynić się do poprawy atrakcyjności turystycznej w Krośnie. Miasto planuje również włączyć mieszkańców we współzarządzanie miastem.
Piotr Przytocki zaznacza, że pieniądze z otrzymanego wsparcia mają pomóc szczególnie w przeciwdziałaniu ucieczce młodych ludzi do większych miast. - Podnosząc jakość życia w mieście jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wyzwania - mówi.
Tłumaczy, że realizując przedsięwzięcia zapisane w projekcie, jest szansa na doprowadzenie do tego, że młodzi krośnianie będą mieli szanse mieszkać w mieście o wysokiej jakości życia. - Będą mieli szanse pracować w nowoczesnych, dobrze zarządzanych firmach, będą mieli też miasto zarządzane przez nowoczesny urząd - podkreśla.
Poseł Piotr Babinetz zaznaczył, że pieniądze z dotacji przyczynią się do tego, że Krosno będzie jeszcze bardziej przyjazne. - Zarówno dla mieszkańców jak i ludzi przyjeżdżających do naszego miasta - mówi. - Wzmocni to rozwój ruchu turystycznego, a także zachęci kolejnych inwestorów. I w efekcie, miejmy nadzieję, jak najwięcej młodych jednak pozostanie w Krośnie.
Czym są Fundusze Norweskie i EOG?
To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Autor: tom