Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 04:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Krościenku Wyżnym rusza ważna budowa. Ośrodek zdrowia, biblioteka i GOK w jednym budynku

Za dwa lata w Krościenku Wyżnym ośrodek zdrowia, gminna biblioteka oraz Gminny Ośrodek Kultury będą mieścić się nowym, trzykondygnacyjnym budynku. Dzisiaj podpisano umowę na jego budowę, która pochłonąć ma 7 068 338,00 zł. Środki na inwestycję pochodzą z budżetu gminy oraz ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W Krościenku Wyżnym rusza ważna budowa. Ośrodek zdrowia, biblioteka i GOK w jednym budynku

Autor: fot. Michał Niżnik - Krosno112.pl

We wtorek 13 lipca w Krościenku Wyżnym zawarto umowę na roboty budowlane dotyczące budowy budynku użyteczności publicznej w Krościenku Wyżnym. Jest to inwestycja niezwykle istotna dla mieszkańców Gminy Krościenko Wyżne.

- Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zwiększenie funkcjonalności gminnej biblioteki (a tym samym przedszkola samorządowego) poprzez możliwe ich wyodrębnienie oraz Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, którego pomieszczenia zostaną przystosowane do najwyższych standardów - mówił Wójt Gminy Mateusz Liput. - Powstanie sali widowiskowej to z kolei utworzenie możliwości na organizację wydarzeń kulturalnych w zamkniętym pomieszczeniu. Wykorzystywana dotychczas sala Domu Ludowego nie daje takiej możliwości w ujęciu całorocznym. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt odbywania się w niej przyjęć okolicznościowych.

Trzykondygnacyjny budynek

Budynek użyteczności publicznej w Krościenku Wyżnym zostanie usytuowany w południowej części działki, cofnięty w stosunku do ul. Południowej, tak, aby stworzyć na froncie możliwie duży teren zielony do zagospodarowania. Będzie on posiadał trzy kondygnacje, jednak nie zostanie podpiwniczony.

Bryła budynku będzie niejednorodna, podłużna, podzielona na mniejsze, zachodzące na siebie bryły w celu wizualnego zróżnicowania obiektu i dopasowania wielkości budynku do otaczającej zabudowy. Zostanie on przykryty niejednorodnym dachem. Na części dachu projektowane są panele fotowoltaiczne. Klimatyzatornia będzie na ostatnim piętrze. Ponadto zaprojektowano ozdobne elementy zadaszenia „krokwie” nad tarasem sali wielofunkcyjnej na piętrze i jako dodatkowa konstrukcja pod panele fotowoltaiczne nad klimatyzatornią.

Wykończenie elewacji zostanie zróżnicowane kolorystycznie i teksturowo – główna bryła wykończona tynkiem cienkowarstwowym ETICS, w kolorach jasnych – białym i szarym, klatki schodowe i nadwieszona sala Gminnego Ośrodka Kultury – płytkami klinkierowymi rustykalnymi w formacie cegły.

Funkcje budynku

Parter, na którym znajdzie się przychodnia SPG ZOZ – pomieszczenia dla 10 pracowników na zmianie – 2 osoby w recepcji, 1 pracownik biurowy, 7 osób personelu medycznego. Nie więcej niż 60 użytkowników (pacjentów) jednocześnie, głównie oczekujących w poczekalniach.

Wszystkie pomieszczenia SPG ZOZ-u znajdą się na parterze na jednym poziomie, w celu ułatwienia dostępu pacjentom do zabiegów i usług. SPG ZOZ będzie posiadał oddzielne, dobrze widoczne i oznaczone wejście dla pacjentów oraz osobne dla personelu od zaplecza. Oba wejścia będą niezależne od wejść na pozostałe piętra budynku. Funkcjonalnie, poza wspólnymi pomieszczeniami technicznymi dla całego budynku, SPG ZOZ zostanie wydzielony od pozostałych funkcji bez możliwości przejścia na pozostałe kondygnacje.

Projektowany SPG ZOZ jest podzielony na dwie przychodnie – dla osób chorych udających się do lekarza pierwszego kontaktu POZ oraz specjalistyczną dla pacjentów udających się na planowane zabiegi i wizyty u specjalistów. Triaż nastąpi w recepcji, tak, aby obie grupy pacjentów mogły zostać oddzielone ze względów sanitarnych poza przejściem przez recepcję i przedsionek.

1 piętro - Gminna Biblioteka Publiczna [GBP] – sala czytelnicza biblioteki ze wszystkimi pomieszczeniami pomocniczymi i sanitarnymi dla pracowników
i czytelników.

Sala biblioteczna zostanie doświetlona witryną od strony północnej oraz oknami w ścianach bocznych. Będzie jednoprzestrzenna z możliwością adaptacji na różne funkcje wymagane programem biblioteki (m.in. stanowiska komputerowe, przestrzeń do czytania, regały, przestrzeń dla dzieci, kącik do grania).

Na piętrze planuje się również umieszczenie mniejszej sali GOK-u do 48 osób, tak aby była dostępna również dla pracowników biblioteki, którzy będą prowadzili w niej zajęcia dydaktyczne.

Węzeł socjalno – sanitarny dla pracowników biurowych GOK-u i biblioteki projektowany jako wspólny, a wszystkie pomieszczenia biurowe obu funkcji zlokalizowane obok siebie w celu ułatwienia obsługi i rozprowadzenia instalacji.

Poddasze i część piętra – Gminny Ośrodek Kultury [GOK] – na poddaszu zaprojektowano salę wielofunkcyjną z rozdzielnią odgrzewanych gotowych posiłków wraz z zapleczem sanitarnym dla obsługi.

W budynku znajdą się również pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz komunikacja. 

Realizacja 

Realizacja inwestycji ma trwać około 2 lata i pochłonie 7 068 338,00 zł. Środki na inwestycję pochodzą z budżetu gminy oraz ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Wójt Mateusz Liput podpisał umowę na realizację zadania z wykonawcą firmą AGZ Sp. z .o. o. Podczas uroczystego podpisania umowy obecni byli m.in. 

  • Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej;
  • Pan Jerzy Adamski – przedstawiciel Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy;
  • Pan Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP;
  • Pan Adam Śnieżek – Poseł na Sejm RP;
  • Pan Piotr Uruski – Poseł na Sejm RP;
  • Pani Joanna Bril – Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego;
  • Pan Marek Aftanas – Radny Powiatu Krośnieńskiego i Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym;
  • Ks. Wiesław Kałamarz – Proboszcz Parafii. pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym
  • Pan Grzegorz Zarzycki – Prezes Zarządu AGZ Sp. z o.o. – przedstawiciela Wykonawcy;
  • Pan Karol Wróbel – Inspektora Nadzoru Budowlanego;
  • Radni Gminy Krościenko Wyżne – na czele z Przewodniczącym Rady Gminy – Panem Krzysztofem Podkulem;
  • Pan Stanisław Ziomek – Sołtys Sołectwa Pustyny, Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, Kierownictwo i pracownicy Urzędu Gminy Krościenko Wyżne.

Po podpisaniu umowy, na działce symbolicznie wbito łopaty. Obrzęd poświęcenia placu pod budowę dokonał ks. Proboszcz Wiesław Kałamarz.

Krosno112.pl
Zdjęcia: Michał Niżnik
Wizualizacje, plany budynków i ich opis: arch. Katarzyna Gazda

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ