Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 04:19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejna szansa na pozbycie się „kopciucha” z kotłowni. Startuje program PGNiG

19 lipca w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie został zainaugurowany program "Prosto po Czyste Powietrze". Będzie on realizowany przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny, a jego celem jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie starych pieców, tzw. kopciuchów. Można się ubiegać nawet o 37 tys. zł.
Kolejna szansa na pozbycie się „kopciucha” z kotłowni. Startuje program PGNiG

Autor: Daniel Kozik/BPUMWP

Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, tłumaczy że program PGNiG startuje na Podkarpaciu, gdyż województwo przyjęło lokalną uchwałę antysmogową. Zgodnie z nią do końca tego roku, wszyscy mieszkańcy, którzy mają kotły na paliwo stałe (np. na węgiel), starsze niż 10 lat – muszą je wymienić.

- Cieszę się, że województwo podkarpackie jest miejscem inauguracji tak ważnego programu - mówi Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego. - Wszyscy mamy świadomość, przed jak ważnym wyzwanym stoimy, jeżeli chodzi o wymianę tzw. kopciuchów.

Eksperci PGNiG w ramach rozpoczętej akcji zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o wsparcie z rządowego programu Czyste Powietrze. Pomogą wypełnić odpowiedni wniosek składany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także udzielą wsparcia przy procedurach związanych z uzyskaniem lub zmianą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

Arkadiusz Sekściński, wiceprezes ds. rozwoju PGNiG, zaznacza, że spółka jest zaangażowana w program "Czyste Powietrze" od dawna. - To, co dzisiaj inaugurujemy, to jest kolejny etap - mówi. - Chcemy, aby konsultanci w naszych biurach obsługi wspierali mieszkańców Podkarpacia w pozyskiwaniu wiedzy, na temat możliwości zmiany źródła ogrzewania, na czyste, ekologiczne piece gazowe. Chcemy wpierać mieszkańców Podkarpacia, aby szybciej pozyskiwali fundusze na ten cel - dodaje.

Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, precyzuje, że program będzie obsługiwany na Podkarpaciu przez 10 biur obsługi klienta zlokalizowanych w każdym większym mieście. - Będą także prowadzone lokalne dyżury - mówi.

- Pomagamy wypełnić wniosek w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, będziemy monitorować status tego wniosku, ale również pomagamy w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takie jest w danym miejscu. I co ważne, pomagamy szybko uzyskać warunki przyłączenia do sieci gazowej - zapewnia Henryk Mucha.

Do składania wniosków zachęca Adam Skiba, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podkreśla, że to kolejny, milowy krok w działaniach na rzecz walki o czyste powietrze.

- Jestem przekonany, że działanie na lokalnym podwórku przyczyni się do tego, że osiągniemy sukces w programie Czyste Powietrze. Zachęcamy do składania wniosków, gdyż oferujemy bardzo realne wsparcie, nawet w wysokości do 37 tys. złotych - mówi Adam Skiba.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny lub mobilnych Punktów Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny.

Autor: tom
Zdjęcia: Daniel Kozik/BPUMWP



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ