Z inicjatywą spotkania samorządowców zainteresowanych przebiegiem obwodnicy gminy Miejsce Piastowe wyszedł starosta krośnieński. - Spotkaliśmy się, aby wybrać najkorzystniejszy dla społeczeństwa i najmniej inwazyjny dla środowiska wariant przebiegu obwodnicy - podkreślił starosta Jan Pelczar.
Nad wypracowaniem jednego wariantu przebiegu obwodnicy gminy Miejsce Piastowe dyskutowali wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński, starostowie Jan Pelczar (krośnieński) i Stanisław Chęć (sanocki), burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj, burmistrz Rymanowa Wojciech Farbaniec, wójt gminy Zarszyn Magdalena Gajewska, zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe Magdalena Hec-Mrozek oraz sekretarz gminy Besko Kazimierz Wolański.
Tomasz Soliński zaznaczył, że dla Krosna inwestycja jest bardzo ważna. - Zawiera się w planach strategicznych rozwoju miasta i włączenia Krosna w układ komunikacyjny budowanej S-19 węzeł Iskrzynia - mówił. Podkreślił, że dla władz Krosna w pełni funkcjonalny układ komunikacyjny stanowi wariant 1 z podwariantem 1a. - W opinii naszych ekspertów ten wariant wydaje się optymalny i zabezpiecza interesy naszych mieszkańców - przekonywał.
Witold Kocaj jako najkorzystniejszy dla swojej gminy wskazał wariant nr 4. - Należy jednak patrzeć na całość i łatwość wykonania inwestycji - podkreślił. Wskazał, że wariant 1 i podwariant 1a byłby najmniej korzystny, jednak najłatwiejszy do wykonania.
- Optymalnym dla nas rozwiązaniem jest wariant 1a, który zakłada najmniej problematyczną wersję budowy obwodnicy - mówił Wojciech Farbaniec. - Wówczas DK 28 stanie się drogą wojewódzką i będzie odciążona od ruchu tranzytowego. Wariant 1 z przewagą 1a jest najbardziej racjonalnym rozwiązaniem - mówił.
Starosta sanocki Stanisław Chęć, wójt gminy Zarszyn Magdalena Gajewska i sekretarz gminy Besko Kazimierz Wolański przedstawili wspólne stanowisko opowiadając się za wariantem nr 1, od węzła Iskrzynia i z możliwością wydłużenia obwodnicy do miejscowości Pisarowce, a najlepiej do początku obwodnicy Sanoka (ronda św. Andrzeja Boboli). Jak przyznał starosta sanocki jest to także stanowisko mieszkańców gmin powiatu sanockiego i lokalnych przedsiębiorców, którzy upominają się o ten odcinek drogi.
Z kolei zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe Magdalena Hec-Mrozek zaproponowała przebieg obwodnicy w wariancie 2 z wpięciem do węzła Miejsce Piastowe i dojazdem do węzła Iskrzynia drogą S19 i wpięcie do podwariantu nr 1.
Spotkanie zakończyło się przyjęciem stanowiska, w którym samorządy rekomendują wariant 1 łącznie z podwariantem 1a.
- Proponowana trasa od Krosna (ul. Bieszczadzka) poprzez ulicę Sikorskiego w kierunku węzła S19 w Iskrzyni do miejscowości Nowosielce do drogi DK 28 jest najbardziej korzystna ze względów ekonomicznych, społecznych i technicznych - argumentują samorządowcy w uzasadnieniu.
Zwracają uwagę na to, że wariant 1a omija gęstą sieć zabudowy, w tym obszary szczególnie chronione (obszary Natura 2000 w okolicy m. Ladzin, pomiędzy Rymanowem a Beskiem, Przełom Wisłoka, Obszary Ochrony Krajobrazu poniżej m. Zarszyn) w przeciwieństwie do wariantów 2, 3 i 4.
Samorządowcy proponują też przedłużenie przebiegu trasy wariantu 1 od Nowosielc i włączenie się do drogi DK28 za przejazdem kolejowym w Pisarowcach.
Pod stanowiskiem, które zostanie przesłane do Ministerstwa Infrastruktury, dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i rzeszowskiego oddziału GDDKiA, podpisali się wszyscy obecni na spotkaniu, oprócz zastępcy wójta Miejsca Piastowego.
Z wariantami przebiegu obwodnicy Miejsca Piastowego można zapoznać się TUTAJ.
Autor: tom
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Krośnie