Inwestycja była możliwa dzięki Programowi Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Unijne dofinansowanie projektu pod nazwą "Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym i Skolem – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza" wyniosło 2,3 mln euro. To 90 procent wartości całego przedsięwzięcia.
Jak podkreślają michalici – centrum ma służyć młodym ludziom, którzy chcą się rozwijać i integrować poprzez pracę i kulturę.
W obiekcie, który jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, urządzono salę widowiskową na 150 miejsc wraz z zapleczem oraz salami konferencyjnymi. Są też 22 dwuosobowe pokoje gościnne.
Nowy budynek ma zapewnić młodzieży polskiej i ukraińskiej odpowiednie miejsce do spotkań, prowadzenia warsztatów z kształtowania osobowości, zdobywania nowych umiejętności, a także przygotowywania się do nowych ról zawodowych. Podejmowanie wspólnych aktywności ma zacieśnić współpracę młodzieży z Polski i Ukrainy.
Centrum Kultury i Dziedzictwa "Michael" już działa. Pierwsze transgraniczne warsztaty – teatralne, fotograficzne i ikonograficzne – już się odbyły. Wzięli w nich udział uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Bronisława Markiewicza.
Efekty pracy z młodzieżą zaprezentowano podczas oficjalnego otwarcia centrum. Uroczystość ta odbyła się w poniedziałek (13 września).
Budowa Centrum przy Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych została zrealizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Liderem projektu jest Dom Macierzysty Zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.
Na Ukrainie parafia w Skolem buduje za sprawą projektu Centrum Kultury i Historii, które również ma być miejscem spotkań młodzieży pogranicza z kulturą i historią.
Poniżej galeria zdjęć
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow