Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 14:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mokry kaszel – domowe sposoby i leki, które warto stosować

Kaszel mokry, znany też jako produktywny, wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Nasila się rano i może być jednym z objawów infekcji. Choć mokry kaszel nie jest tak męczący jak suchy, warto spróbować go złagodzić, stosując domowe sposoby i leki. Poznaj sprawdzone środki ułatwiające odkrztuszanie i pomagające pozbyć się produktywnego kaszlu.
Mokry kaszel – domowe sposoby i leki, które warto stosować

Autor: fot. pexels.com

Nawilżanie powietrza

Nawilżone powietrze w domu ułatwia oddychanie, a także przeciwdziała podrażnianiu dróg oddechowych. Aby szybciej pozbyć się kaszlu, warto często wietrzyć pomieszczenia. W sezonie grzewczym szczególnie trudno zadbać o nawilżenie powietrza w domu. Rozkręcone grzejniki, wysoka temperatura i zamknięte okna – wszystkie te czynniki sprawiają, że wilgotność w pomieszczeniach spada. Aby nawilżyć powietrze i złagodzić kaszel, warto zawiesić mokre ręczniki na kaloryferach, poustawiać na parapetach naczynia z wodą albo zastosować nawilżacze pokojowe.

Inhalacje

Inhalacje parą wodną pomagają rozrzedzać wydzielinę oraz rozszerzać drogi oddechowe. W ten sposób ułatwiają odkrztuszanie i w dalszej perspektywie redukują mokry kaszel. Do przeprowadzenia inhalacji potrzebny jest inhalator albo naczynie z gorącą wodą i ręcznik do przykrycia głowy. Do wykonania zabiegu można wykorzystać również roztwór soli fizjologicznej, olejki eteryczne (nie należy stosować ich u małych dzieci) albo lek do inhalacji, w zależności od indywidualnego stanu zdrowia oraz zastosowanego typu urządzenia czy akcesoriów.

Leki wykrztuśne oraz rozrzedzające wydzielinę

W przypadku mokrego kaszlu odruch kaszlowy nie powinien być hamowany. Kasłanie usuwa wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Wspomnianego procesu nie należy przerywać, można go natomiast ułatwić czy przyspieszyć, stosując syrop wykrztuśny bądź tabletki zawierające lek o podobnym działaniu.

W leczeniu mokrego kaszlu wykorzystuje się preparaty mukolityczne oraz sekretolityczne. Pierwszy rodzaj środków rozrzedza wydzielinę, w ten sposób ułatwiając jej odkrztuszanie. Preparaty sekretolityczne powodują natomiast zwiększenie ilości wydzieliny, co sprzyja jej sprawniejszemu wykasływaniu. W składach tabletek czy syropów na mokry kaszel warto szukać zatem substancji takich jak ambroksol, karbocysteina czy gwajafenezyna. W rozrzedzaniu wydzieliny pomagają również środki zawierające wyciąg z babki lancetowatej czy bluszczu pospolitego. Na kaszel mokry można zastosować także preparaty z tymiankiem, lipą albo dziewanną.

Syrop z cebuli

Syrop z cebuli to tradycyjny środek na mokry kaszel. Aromatyczne warzywo jest źródłem związków o działaniu przeciwbakteryjnym i wzmacniającym odporność. Jak przygotować syrop z cebuli na kaszel? Pokrojone w plastry warzywo należy układać w słoiku warstwowo. Kolejne warstwy zasypuje się cukrem albo przekłada miodem. Zakręcony słoik trzeba odstawić w ciepłe miejsce na parę godzin. Po tym czasie można zacząć pić przygotowany domowy specyfik. Syrop z cebuli na kaszel pije się 3 razy dziennie.

Oklepywanie pleców

Oklepywanie pleców chorego zaleca się przede wszystkim po inhalacjach albo w przypadku stosowania leków wykrztuśnych. Zabieg ma wywołać ruch wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwi jej odkrztuszanie. Oklepywanie należy wykonać pacjentowi siedzącemu albo leżącemu na boku, stosując ruchy od dołu do góry pleców.

Mokry kaszel można zredukować, stosując leki wykrztuśne, inhalacje, syrop z cebuli, oklepywanie, a także nawilżając powietrze w pomieszczeniach. Dzięki przedstawionym domowym sposobom i produktom leczniczym uda się sprawniej usunąć wydzielinę z dróg oddechowych i pozbyć kłopotliwych dolegliwości.

 Materiał zewnętrzny


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ