Władze gminy Iwonicz-Zdrój do przebudowy schodów przymierzały się od dłuższego czasu. - Doraźny lifting był nieopłacalny a koszt remontu zbyt wysoki - tłumaczy Jacek Rygiel, wiceburmistrz Iwonicza-Zdroju. Dodaje, że wstępne szacunki zaczynały się kwotą bliską 2 mln zł. - To zbyt dużo jak na nasz budżet.
Schody na zboczu Góry Przedziwnej, łączące Pijalnię z Excelsiorem, miały już 55 lat. - Uległy praktycznie całkowitej degradacji - przypomina Jacek Rygiel.
Przebudowa schodów na blisko 160-metrowym odcinku stała się możliwa dzięki wspólnemu projektowi podkarpackich gmin uzdrowiskowych – Rymanowa, Iwonicza-Zdroju, Horyńca i Soliny. Dotyczył on poprawy infrastruktury uzdrowiskowej.
Gmina Iwonicz-Zdrój na przebudowę schodów wydała 1 mln 410 tys. zł. Około 85 procent kosztów zostało pokryte z dotacji unijnej w ramach RPO WP 2014-2020.
Za te pieniądze oprócz schodów (o konstrukcji monolitycznej z okładzinami betonowymi) zamontowano również nowe kosze na śmieci, ławeczki. - Na jednym ze spoczników ustawiony został totem - mówi Jacek Rygiel. I tłumaczy, że to urządzenie multimedialne, na którym można przeczytać bieżące informacje o uzdrowisku, wydarzeniach, historii Iwonicza-Zdroju, bądź zapoznać się z opisem tras spacerowych.
Władze gminy zaznaczają, że celem inwestycji było dostosowanie istniejącego zagospodarowania terenu do aktualnych potrzeb oraz uatrakcyjnienie ciągu pieszego. Przy schodach ustawiono tablice informacyjne związane z Iwoniczem-Zdrojem i jego historią.
Jacek Rygiel przypomina, że schody są też fragmentem szlaku biało-zielonego, który łączy centrum Iwonicza-Zdroju z Żabią Górą (505 m n.p.m.).
Autor: tom
Zdjęcia: UG Iwonicz-Zdrój