Modernizację i rozbudowę dwóch odcinków ciepłowniczych o długości ponad 2,5 km udało się zrealizować dzięki współpracy Krośnieńskigo Holdingu Komunalnego i Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Inwestycja kosztowała ok. 3,5 mln zł. Jak podkreślają władze miejskiej spółki komunalnej – ok. 1,5 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania.
- Rozbudowa miejskiego systemu ciepłowniczego, bazującego na energii cieplnej produkowanej w Elektrociepłowni Krosno, jest działaniem proekologicznym, ukierunkowanym na dbałość o środowisko oraz na zapewnienie kolejnym mieszkańcom Krosna bezpieczeństwa i ciągłości dostaw ciepła - zaznacza Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Aktualna długość miejskiej sieci ciepłowniczej, obsługiwanej i zarządzanej przez Elektrociepłownię Krosno, wynosi ponad 35 kilometrów. Co ważne – jej 79 procent (27,7 km) stanowi nowoczesna sieć preizolowana.
Inwestycja na os. im. Jana Szczepanika obejmowała dwa zadania. Firma Seneca Technologie z Katowic wybudowała i przebudowała osiedlową sieć ciepłowniczą przy ulicach: Krakowskiej, Magurów, Tysiąclecia i Wróblewskiego. Natomiast firma Termores z Rzeszowa wybudowała łącznik pomiędzy ul. Lewakowskiego a ul. Tysiąclecia oraz przyłączyła sieć (zasilaną przez kotłownię węglową) do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Rafał Kielar, prezes Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zaznacza, że dzięki inwestycji skorzystają mieszkańcy. - Ceny i stawki opłat zawartych w taryfie na ciepło są korzystniejsze niż u wcześniejszego dostawcy energii cieplnej - mówi. Dodaje, że po zakończeniu inwestycji nie są już ponoszone koszty związane z remontami oraz usuwaniem awarii sieci ciepłowniczej, która stanowiła własność KSM.
- Rozbudowa sieci w kierunku ul. Tysiąclecia to była bardzo dobra decyzja - mówi Janusz Fic, Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Zapewnia, że kompleksowo zmodernizowana sieć to bezpieczeństwo dostaw ciepła na spółdzielczym osiedlu Szczepanika.
Janusz Fic podkreśla też korzyści dla środowiska. - Zdecydowana większość energii cieplnej produkowanej w Elektrociepłowni Krosno jest "energię zieloną", wytwarzaną z biomasy, która jest paliwem odnawialnym.
Inwestycje na os. J. Szczepanika są kolejnym działaniem, którego celem jest modernizacja miejskiej sieci ciepłowniczej oraz elementem wieloletniego programu inwestycyjnego Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny, Tomasz Jefimow