Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 10:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne miliony dla Krosna. Za te pieniądze władze miasta chcą m.in. aktywizować młodych

Krosno znalazło się wśród 29 zwycięzców w programie "Rozwój lokalny". Dziś (15 grudnia) w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie zostały podpisane umowy, na podstawie których cztery podkarpackie miasta – Krosno, Jarosław, Jasło i Nisko – otrzymają po ok. 15 mln zł.
Kolejne miliony dla Krosna. Za te pieniądze władze miasta chcą m.in. aktywizować młodych

Autor: PUW Rzeszów

Pieniądze, z których finansowany jest program "Rozwój lokalny" pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

- Program "Rozwój lokalny" to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast - tłumaczy wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodaje, że to zmiany w jakości środowiska, wsparcie przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśla, że dzięki finansowemu wsparciu Jarosław, Jasło, Krosno, Nisko, Przemyśl i Stalowa Wola, będą mogły realizować prorozwojowe inwestycje. - Przygotowane przedsięwzięcia przyczynią się do kompleksowego rozwoju środowiskowego, społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego - zaznacza.

Władze Krosna do projektu zaangażowały dziewięciu partnerów. Dzięki pieniądzom powstanie m.in. Centrum Aktywności Młodzieży, ścieżki rowerowe i parki kieszonkowe. Ale nie tylko.

- W ramach zawartej dziś umowy zrealizujemy szereg działań istotnych dla rozwoju Krosna - podkreśla wiceprezydent Tomasz Soliński. Tłumaczy, że szereg działań skierowana jest na ludzi młodych. - Chcemy ich aktywizować i pobudzać wśród nich przedsiębiorczość - mówi.

Wiceprezydent Soliński podkreśla, że w proces tworzenia projektu udało się włączyć wiele organizacji pozarządowych. - Dzięki temu powstał Program Rozwoju Lokalnego - mówi. Dodaje, że angażując struktury miejskie powstał Program Rozwoju Instytucjonalnego.

- Krosno działa z myślą o potrzebach młodych mieszkańców, jest otwarte na oddolne inicjatywy, aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi - mówi Tomasz Soliński.

Dodaje, że miasto chce być coraz bardziej zielone, a jednocześnie stawia na rozwój przedsiębiorczości. - Wraz z mieszkańcami i przedstawicielami trzeciego sektora przygotowaliśmy projekt łączący wszystkie te aspekty – dzięki niemu Krosno będzie jeszcze lepszym miejscem do życia - zaznacza.

Autor: tom
Zdjęcia: PUW Rzeszów



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ