Jak czytamy na stronie rządowej poświęconej zmianom, nowy standard to lepsza jakość telewizji - zarówni pod kątem dźwięku, jak i obrazu. Warto podkreślić - zmiana najbardziej dotknie osoby, które nie odbierają sygnału TV z pomocą satelity lub tzw. kablówki.
Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.
Daty wprowadzenia zmian również są już znane:
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach:
- etap 1: od 28 marca 2022 r.
- etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
- etap 3: od 23 maja 2022 r.
- etap 4: od 27 czerwca 2022 r.
Jak wydaje się sugerować komunikat na stronie gov.pl, wraz ze zmianą częstotliwości nadawania sygnału telewizyjnego, zwolnione pasma wykorzystają systemy ratownicze i sieć 5G.
Równolegle ze zmianą standardu nastąpi częściowa zmiana zakresu częstotliwości telewizyjnych dla MUX 1, 2, 3 i 4, mianowicie zwolnienie użytkowanych dotychczas częstotliwości w paśmie 700 MHz (zakres 694 – 790 MHz) i ograniczenie się do transmisji telewizyjnej w zakresie 470 – 694 MHz. Możliwe to będzie dzięki zmianie standardu kodowania sygnału telewizyjnego na bardziej oszczędny częstotliwościowo.
Wiele cennych informacji na temat zmiany w telewizji znajdziemy w materiałach publikowanych na stronie rządowej dotyczącej nowego standardu DVB-T2.
Jak przygotować się na zmiany? Warto sprawdzić, czy nasz obecny sprzęt obsługuje standard DVB-T2 i kodek HEVC. Podobne informacje powinny być widoczne na pudełku telewizora lub dekodera oraz w jego instrukcji czy karcie produktu. Możemy też skorzystać ze specjalnego kanału Telewizji Polskiej.
W czwartek, 23 grudnia Telewizja Polska uruchomiła planszę Sprawdzam TV, którą można znaleźć na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej. Ma to związek z nadchodzącą zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej i umożliwi łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom.
Na kanale 28 wyświetlana jest plansza, która kodowana jest w nowym standardzie video HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą „Sprawdzam TV”. - czytamy na stronie Centrum Informacji TVP
Co jeśli nasze urządzenia nie spełniają wymagań standardu DVB-T2/HEVC?
Wtedy będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy telewizor lub dekoder, który umożliwi nam odbiór sygnału.
Które z urządzeń będzie bardziej opłacalne? Jeśli posiadamy stary, kineskopowy telewizor, który i tak będzie wymagać zmiany, warto rozważyć kupno nowego z bogatą paletą barw i funkcjami sieciowymi. Jeśli nasz telewizor to jeden z "płaskich" sprzętów, przypuszczalnie standard wyświetlanego obrazu nie jest najgorszy, wtedy wystarczy zainwestować mniejszą kwotę i zakupić dekoder. Państwo ma taki wydatek wspierać specjalnym dofinansowaniem - szczegóły znajdziemy tutaj.
Jak wybrać taki sprzęt? Na początek warto "odfiltrować" listę produktów z wbudowanym tunerem DVB-T2/HEVC. W tym miejscu znajduje się oferta jednego ze sklepów oferujących telwizory tego typu. W podobny sposób możemy szukać dekoderów. To jednak tylko przykłady sposobów wyszukiwania, zawsze należy dokładnie sprawdzić czy dekoder lub telewizor będzie posiadał oznaczenie DVB-T2/HEVC.
Wybierając produkty nie sugerujmy się tylko kwotą. Łatwo przepłacić, ale i łatwo "wtopić". Najtańsze sprzęty mogą oferować bardzo ograniczone możliwości często nie pozwalając wykorzystać potencjału najnowszych rozwiązań.
Jeśli chodzi o telewizory, to poza wbudowanym tunerem DVB-T2/HEVC, sugerowanym przez nas minimum jest wyświetlacz obsługujący rozdzielczość Full HD (1920x1080). Dodatkowym atutem będą wbudowany moduł WiFi (Internet) i system Android TV, który zapewni nam dostęp do wielu aplikacji rozszerzających gamę seriali i filmów.
Cennym pomocnikiem przy wyborze sprzętu będzie bez wątpienia rada doradcy klienta w sklepie stacjonarnym lub na infolinii oraz zweryfikowane zakupem opinie kupujących publikowane przez nich na stronie produktu w danym sklepie.
Bezcenna dla naszych bliskich i znajomych - szczególnie osób starszych czy schorowanych będzie pomoc, której możemy udzielić w bardzo łatwy sposób. Sprawdźmy, czy nasi rodzice lub dziadkowie korzystają z odpowiedniego sprzętu i w razie potrzeby pomóżmy im w zakupie nowego. Dla wielu z tych osób telewizja i kolejne odcinki ulubionych seriali to jedna z niewielu form rozrywki.
Autor: Mikołaj Marcinowski
Źródła: centruminformacji.tvp.pl, euro.com.pl, gov.pl, uokik.gov.pl, wirtualnemedia.pl
Zdjęcie: centruminformacji.tvp.pl