Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy, a który często jest lekceważony lub niezauważany, są wycieraczki do szyb. Te małe urządzenia, których montaż trwa dosłownie kilka minut, często decydują o przebiegu zdarzeń na drodze, ratując życie kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. Aby jednak dobrze spełniały swoją funkcję i nie wymagały częstych wymian, powinniśmy w odpowiedni sposób o nie dbać. Pomijając kwestie dobrych nawyków korzystania z wycieraczek (takich jak na przykład: nieużywanie ich na suchej szybie), warto skupić się na poprawnym ich czyszczeniu. Okazuje się, że wielu kierowców albo o tym zapomina, albo nie do końca wie, w jaki sposób należy to robić.
Jak czyścić wycieraczki samochodowe?
Wydawać by się mogło, że wycieraczki przy użyciu płynu do spryskiwaczy będą samodzielnie, w automatyczny sposób czyściły nie tylko szyby, ale przy okazji również same siebie. To błąd. Oczywiście poziom zabrudzeń piór wycieraczek bywa różny – często zależy on od pogody, a także otoczenia, po którym poruszamy się autem. Kluczem do sukcesu jest jednak dokładne ich czyszczenie, bez względu na to, jak bardzo zanieczyszczone są.
Czyszczenie wycieraczek samochodowych jest szybkie i proste. Zwykle wystarczy do tego sama zmiotka, dzięki której pozbędziemy się z piór i ramion, a także szyby suchych, drobnych kamyczków, piasku czy szczątków liści i patyków. Jednak lepiej jest użyć dodatkowo specjalnych preparatów czyszczących i gąbki, a jeśli nie jesteśmy w ich posiadaniu – to letniej wody z delikatnym płynem do mycia i kawałka szmatki czy papieru kuchennego.
Źródło: https://www.oximo.pl/wycieraczki-do-szyb/osobowe/wu/
Pamiętajmy, by czyścić wycieraczki w sposób delikatny tak, żeby ich nie uszkodzić. Aby to zrobić, odegnijmy ich ramiona od szyby – by znalazły się w pozycji pionowej. Nasiąkniętą preparatem gąbką przemyjmy parę razy gumę wycieraczki oraz jej szkielet (jeśli posiadamy wycieraczki szkieletowe). Niektórzy kierowcy pozostawiają wycieraczki w stojącej pozycji do czasu wyschnięcia. Dobrym sposobem jest jednak samodzielne ich wytarcie do sucha.
Jak często czyścić wycieraczki samochodowe?
Skoro już wiemy, w jaki sposób to robić, warto zastanowić się nad tym, jak często należy to robić.
Wielu kierowcom szkoda jest czasu na regularne, osobne czyszczenie wycieraczek samochodowych. Stosują zasadę mycia auta w całości raz na jakiś czas – w tym wycieraczek – najczęściej jednak w pobieżny sposób. Jadą wówczas do myjni samochodowej i przy okazji spryskiwania szyb płynem, a później wodą – zdają się myć również wycieraczki. Jeśli ktoś przy tym pokusi się również o dokładniejsze przetarcie piór wycieraczek szmatką – to dobrze. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy na myjni bywamy rzadko. Wówczas nasze wycieraczki zbierają na sobie coraz więcej zanieczyszczeń, a ich wydajność spada. Jeśli pojawią się na nich drobiny piasku lub kamyki, powstaje dodatkowo ryzyko szybszego zużycia gumy, a nawet zarysowania szyby.
Aby uniknąć takich niespodzianek i przy okazji wydłużyć żywotność wycieraczek, starajmy się czyścić je regularnie – przykładowo co tankowanie auta A w przypadku wzmożonej ich aktywności i raptownemu pogorszenia jakości wycierania szyby – nawet częściej.
Materiał partnera