Często narzekamy na monotonię i szukamy niezwykłych rozrywek. Szczególnie dziś, gdy oferta jest tak bogata, trudno o znalezienie czegoś wyjątkowego. Tymczasem odpowiedzią na nudę może być udział w wydarzeniach towarzyszących wystawie i projektom artystycznym galerii sztuki.
5 lutego historyczka sztuki Katarzyna Solińska poprowadzi rodzinne warsztaty “(Nie) ludzką ręką tworzone – (nie)zwykłe ikony”.
- W czasie spotkania, przed stworzeniem własnego obrazu, wyruszymy w poszukiwaniu „praobrazu”, zwiedzimy Bizancjum, Górę Synaj, przyjrzymy się sztuce Andrieja Rublowa, Jerzego Nowosielskiego oraz Sylwestra Stabryły - mówi Solińska.
Uczestnicy warsztatów będą mogli w praktyce poznać prace ikonografów, ikonopisców oraz zainspirować się warsztatem liczników, doliczników i znamionszczików. Najmłodsi odnajdą w podlinnikach niezwykłe kolorowanki, pełne inspirujących obrazów i opowieści. Starsi będą mieli okazję zapoznać się z zasadami warsztatów ikonopisarskich, sami śledząc pędzlem ikonologiczne niuanse.
W piątek 4 lutego do galerii zaprasza przebywający na rezydencji artystycznej w BWA Filip Bojarski. Zaprezentuje on trzy swoje etiudy filmowe. Dokumentalne “Opus magnum” to film o odkrywaniu konspiracyjnej historii własnego dziadka, nagradzany na festiwalach w Koszalinie, Jeleniej Górze, Opolu, Świdnicy, Nowej Soli oraz nominowany do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy film dokumentalny 2021.
Fabularna etiuda “Wakacje” to prosta, ale nie pozbawiona głębi opowieść. 40-letnia nauczycielka Ewa nie pojedzie nigdzie na wakacje. Mimo wszystko spróbuje wyciągnąć z domu swojego rozczarowanego życiem męża na spontaniczną wycieczkę rowerową nad pobliską rzekę. Całość dopełni króciutka “Ryba” inspirowana twórczością Tadeusza Różewicza. Będzie to też okazja do rozmowy z młodym twórcą o tworzeniu i realizacji filmów.
13 lutego ponownie powrót do ikon, nawiązując do obecnej wystawy “Ikonostas” Sylwestra Stabryły. Katarzyna Solińska zabierze nas w podróż po twórczej historii, która od veraikon dociera aż do współczesnych emotikonów. Formą podróży będzie wykład online w ramach cyklu “Mówimy o sztuce”.
Kalendarz wydarzeń w BWA
Pokaz filmów rezydenta Filipa Bojarskiego i spotkanie z twórcą:
● 4 lutego, piątek, godz. 17:30 w sali audiowizualnej BWA Krosno.
Wystawa IKONOSTAS
Artysta: Sylwester Stabryła
Czas trwania wystawy: 21.01.-13.02.2022
Wydarzenia towarzyszące wystawie Ikonostas
● 5 lutego, sobota, godz. 11:00 - warsztaty rodzinne “(Nie) ludzką ręką tworzone – (nie)zwykłe ikony”. Prowadzenie: Katarzyna Solińska
● 13 lutego, niedziela, godz. 11:00 - wykład online w ramach cyklu “Mówimy o sztuce…”: “Przez veraikon do emotikon – rzecz o obrazach znaczących więcej niż słowa”. Prowadzenie: Katarzyna Solińska
Źródło: BWA Krosno