Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 20:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Będzie więcej lasów? Nadleśnictwa mają kupować tereny pod zalesianie

Lasy stanowią już niemal 30 procent powierzchni Polski. Zgodnie z założeniami Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, który opracował Instytut Badawczy Leśnictwa, do 2050 roku lesistość zwiększy się do 33 procent. W wykonaniu planu ma pomóc akcja skupu gruntów, którą rozpoczęły Lasy Państwowe.
Będzie więcej lasów? Nadleśnictwa mają kupować tereny pod zalesianie

Autor: Tomasz Jefimow

Polska jest w czołówce europejskich państw pod względem lesistości. Większością terenów leśnych (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 procent lasów w Polsce należy do osób prywatnych.

- Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać - mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Dodaje, że dzięki leśnikom, lasów w Polsce przybywa i są w coraz lepszej kondycji. - Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb. Bezcenny - podkreśla.

Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zaznacza, że jest usatysfakcjonowany skalą działań Lasów Państwowych prowadzonych na rzecz powiększania areału należącego do Skarbu Państwa. - Mam nadzieję, że w tym roku uda się nabyć jeszcze więcej gruntów, by powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rosła - podsumowuje.

Zasady tegorocznej akcji powiększania zasobów leśnych przez Lasy Państwowe reguluje zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Zgodnie z nim poszczególni nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. - Zarządzenie wskazuje też na źródło finansowania zakupu gruntów - tłumaczy Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. Wyjaśnia, że są nim własne fundusze nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, pieniądze pochodzące z funduszu leśnego.

Jakie są zasady skupu gruntów pod nowe lasy?

Osoby zainteresowane sprzedażą przede wszystkim powinny ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Następnie należy skierować ofertę do nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny. - Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak na przykład dziedziczenie - dodaje Michał Gzowski.

Lasy Państwowe mogą kupić lasy i grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa.

- Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej - tłumaczy Michał Gzowski.

Dodaje, że zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. - Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce wschodniej - mówi.

Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach.

Ile zapłacą nadleśnictwa?

Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Autor: tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ