- Nie wszystkie odpady można wyrzucić do przydomowych kontenerów, a wiele z nich oddać można do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - przypomina Michał Żelechowski z wydziału promocji i turystyki UM Krosna.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Białobrzeskiej, w okresie jesienno-zimowym czynny jest w poniedziałki, środy i piątki od godziny 13:00 do 18:00.
W okresie wiosenno-letnim (od kwietnia) znacznie częściej: w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 12:00 do 19:00, w soboty od godz. 8:00 do 14:00.
Krośnieński magistrat informuje, że od marca Krośnieńska Karta Mieszkańca jest, obok dokumentów potwierdzających tożsamość i kodów kreskowych, dokumentem umożliwiającym oddanie odpadów w krośnieńskim Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Białobrzeskiej.
- Dzięki powiązaniu baz danych KKM oraz bazy "śmieciowej", po zeskanowaniu kodu kreskowego KKM, wiadomo, czy osoba posługująca się kartą jest objęta miejskim "systemem odpadowym". Karta pełni więc rolę dotychczasowej naklejki z kodem kreskowym, potwierdzając jednocześnie tożsamość osoby - tłumaczy Arkadiusz Mularczyk, zastępca naczelnika wydziału komunalnego, ochrony środowiska i gospodarki lokalami UM Krosna.
Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy nie mają Krośnieńskiej Karty Mieszkańca, oraz dla mieszkających w blokach nic się nie zmienia. W dalszym ciągu mogą się oni posługiwać dowodem osobistym i kodami kreskowymi bądź oświadczeniem o tym, że oddawane odpady pochodzą z nieruchomości znajdującej się na terenie Krosna objętej gminnym systemem gospodarowania odpadami.
- Choć docelowo taką formą weryfikacji zostaną objęci również mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej - dodaje Arkadiusz Mularczyk.
Szczegółowy regulamin PSZOK dostępny jest TUTAJ. Oświadczenie niezbędne do oddania odpadów na PSZOK (mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej) – TUTAJ.
Przypominamy, że do PSZOK można przywieźć chemikalia (farby, rozpuszczalniki itp.), oleje przepracowane, zużyte baterie i akumulatory przenośne, sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady budowlane, remontowe i rozbiórkowe (w tym gruz i odpady z betonu, styropian, wełna mineralna, płyty gipsowo-kartonowe), meble i inne odpady wielkogabarytowe, przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do wrzucenia do worków i pojemników przydomowych (np. meble ogrodowe, miski, pudełka). Tu również można się pozbyć zużytych opon, zielonych odpadów z ogrodu, popiołu i żużlu z domowych pieców oraz opakowań zawierających pozostałości substancji niebezpiecznych.
Autor: tom