Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. - Nie sposób przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie - mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. Dodaje, że samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści. - Obniża poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu, zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50 procent, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję - wylicza.
Rzecznik Lasów Państwowych przypomina, że lasy zajmują już 1/3 powierzchni Polski.
- Do dyspozycji społeczeństwa leśnicy oddali i utrzymują ponad 20 000 kilometrów szlaków pieszych, prawie 4 000 kilometrów szlaków rowerowych, około 3 200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk - mówi Michał Gzowski.
W ramach bezpłatnej oferty edukacyjnej Lasy Państwowe udostępniają ponad 1 000 ścieżek dydaktycznych, blisko 600 wiat edukacyjnych oraz ponad 300 izb edukacyjnych oraz ośrodków edukacji leśnej.
- Co ciekawe, wystarczy zalewie godzina, by dotrzeć do lasu z każdego miejsca w Polsce - mówi rzecznik Lasów Państwowych.
Nadleśnictwo Rymanów zaprasza w sobotę (26 marca) na sześciokilometrowy spacer w Leśnictwie Szachty, połączony z plenerową lekcją. - Potrwa około 3-4 godziny - informują leśnicy.
Zbiórka o godz. 11:00 na parkingu "Szachty" (za Wolą Niżną po lewej stronie jadąc w kierunku Komańczy).
Natomiast leśnicy z Nadleśnictwa Dukla zapraszają na spacer do Iwonicza-Zdroju. Spotkanie o godz. 10:00 przy Tężniach Solankowych.
- Spotkajmy się na leśnych ścieżkach. Skorzystajmy z pięknej, wiosennej pogody i wspólnie z rodziną i przyjaciółmi podziwiajmy nasze narodowe dobro, jakim jest las - zachęca Michał Gzowski.
Autor: tom