Wystawa prezentuje postać Jana Szczepanika oraz jego dokonania w dziedzinie technik i wynalazczości. Składa się z trzech części. - Pierwsza to oś czasu porządkująca fakty z życia i okoliczności powstawania wynalazków - opowiada Łukasz Stachurski, kurator wystawy.
Została ona zilustrowana oryginałami i skanami dokumentów archiwalnych.
Druga część jest najbardziej rozbudowana pod względem muzealnym. - Na niej prezentowane są oryginalne tkaniny wykonane według wynalezionego przez Szczepanika systemu automatycznego tkania gobelinów - mówi Łukasz Stachurski.
Centralnym eksponatem jest imponujący rozmiarem gobelin z 1898 roku zatytułowany Apoteoza pięćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa I, pochodzący ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Trzecia część koncentruje się na wynalazkach Jana Szczepanika.
Jak podkreśla Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wystawa jest też eksperymentem badawczym. - Postawiliśmy sobie bardzo wysoko poprzeczkę i postanowiliśmy, że odtworzymy trzy z wynalazków Jana Szczepanika - mówi.
Pierwszy z nich to kamizelka kuloodporna, która została wykonana w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi należącym do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Marta Rymar zdradza, że będą prowadzone próby balistyczne materiału. - Myślę, że ich efekty zostaną przedstawione podczas sympozjum, które odbędzie się w maju - mówi.
Dwóch wynalazków – kamery i telektroskopu – na razie nie można zobaczyć na wystawie w Piwnicy PodCieniami. Marta Rymar tłumaczy, że są na tyle skomplikowane, że zespół pod przewodnictwem Radosława Kruka z KPU w Krośnie, nie był ich w stanie w krótkim czasie odtworzyć i zmontować na wernisaż wystawy. - Zostaną zaprezentowane najprawdopodobniej na zakończenie działań związanych z obchodzonym Rokiem Szczepanika w Krośnie - mówi.
Uzupełnieniem do artefaktów prezentowanych w ostatniej części wystawy są, zrealizowane przez Trznadel Media, trzy filmy edukacyjne – odtwarzające okoliczności powstania oraz zasady działania eksponowanych modeli wynalazków.
Łukasz Stachurski tłumaczy, że celem wystawy jest przybliżenie osoby Jana Szczepanika nie tylko jako geniusza, który wyprzedził rzeczywistość swojej epoki, ale również jako człowieka obdarzonego szczególnymi cechami charakteru kształtującymi jego relacje z rodziną, przyjaciółmi czy z ojczyzną.
- To nasza opowieść o człowieku z krwi i kości, który był synem, siostrzeńcem, mężem, ojcem, który przeżywał wielkie chwile triumfu, ale również wielkie osobiste tragedie, jak choćby śmierć pierworodnego syna - mówi.
Ekspozycję w Piwnicy PodCieniami można obejrzeć do 2 czerwca. Cena biletów w pakiecie z katalogiem wystawy to 14 zł (bilet cały) oraz 11 zł (bilet ulgowy).
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow