Inicjatywa jest częścią akcji Poczty Polskiej "Pomoc Ukrainie".
- Poczta Polska od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera naszego wschodniego sąsiada na wszelkie dostępne nam sposoby. Adresatami naszego wsparcia są zarówno ukraińskie instytucje, takie jak PrivatBank czy UkrPoshta, jak i zwykli ludzie. Wysłaliśmy już na Ukrainę kilka transportów z darami, pomagamy także przybyłym do Polski uchodźcom udostępniając miejsca noclegowe - mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.
Dodaje, że decyzja spółki dotycząca zwolnienia z opłat przesyłek z pomocą humanitarną umożliwia zwiększenie skali pomocy przekazywanej bezpośrednio do tych, którzy zdecydowali się pozostać w owładniętym wojną kraju.
Od 1 kwietnia zwolnione z opłat zostały paczki międzynarodowe EMS na Ukrainę o wadze do 20 kg. Aby przesyłka mogła zostać przyjęta bez opłaty, musi spełniać określone warunki:
- niezbędne jest umieszczenie na stronie adresowej oznaczenia w postaci nalepki, napisu lub nadruku hasła "HUMANITARIAN AID"
- wartość użytkowa przesyłanych przedmiotów w paczce nie może przekraczać równowartości 100 euro
- adresatem paczki może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej
W czasie trwania akcji istnieje możliwość nadania jednej bezpłatnej przesyłki EMS z pomocą humanitarną. Lista placówek świadczących usługę EMS dostępna jest na stronie internetowej Poczty Polskiej.
Akcja "Pomoc Ukrainie" obejmuje również opłaty z tytułu zwrotu do nadawcy niedoręczonej na Ukrainie przesyłki EMS nadanej w ramach akcji.
Zarząd Poczty Polskiej zastrzega, że zawartość przesyłek mogą stanowić wyłącznie rzeczy służące pomocy humanitarnej, z wyłączeniem przedmiotów wskazanych w informacjach dodatkowych dotyczących usług pocztowych w obrocie zagranicznym. W przypadku nadania przesyłek EMS ponad określony limit pobrana będzie opłata zgodnie z obowiązującym cennikiem dla klientów indywidualnych.
Ze względu na prowadzone działania wojenne nie wszystkie terytoria Ukrainy są obecnie obsługiwane przez operatora pocztowego w tym kraju. Aktualne informacje zamieszczane są przez Pocztę Ukrainy TUTAJ oraz TUTAJ.
Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej, przypomina, że zwolnienie z opłaty za wysłanie pierwszej paczki EMS z najpotrzebniejszymi rzeczami na Ukrainę wpisuje się w szerszy katalog wsparcia, jakiego spółka udziela Ukrainie. - 25 marca zarząd Poczty Polskiej podjął decyzję o zwolnieniu z opłaty pocztowej przesyłek z pomocą humanitarną dla Ukrainy spoza Unii Europejskiej, kierowanych do chełmskiego magazynu POL-CEL - informuje. Dodaje, że dzięki uzgodnieniom władz spółki z Ministerstwem Finansów, do 30 czerwca tego typu paczki nie będą także podlegać w Polsce należnościom celno-podatkowym.
Poczta Polska wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. W uzgodnieniu z Pocztą Ukrainy, Poczta Polska przejęła m.in. rolę łącznika UkrPoshta w międzynarodowym ruchu pocztowym.
Autor: tom