Składająca się na program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 kwota w wysokości 1 mld 635 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i zostanie przeznaczona na realizację projektów związanych z inwestycjami w infrastrukturę, ochronę środowiska, innowacje i działalność badawczo-rozwojową.
Natomiast ponad 546 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego+, zostanie przeznaczone na projekty "miękkie" (wsparcie kapitału ludzkiego w obszarach: rynku pracy, edukacji, w tym wyrównywania szans uzdolnionej młodzieży i rozwoju kadry pedagogicznej oraz włączenia i integracji społecznej.
Negocjacje projektu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027 z Komisją Europejską mogą się rozpocząć. Drogę otworzył Kontrakt Programowy podpisany przez wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatę Jarosińską-Jedynak oraz przedstawicieli zarządu województwa podkarpackiego – marszałka Władysława Ortyla i wicemarszałka Piotra Pilcha.
Kontrakt Programowy to rodzaj umowy pomiędzy rządem RP a samorządem województwa, obejmującej zasady, kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego, również w zakresie planowanych przedsięwzięć priorytetowych.
- W jego ramach uzgodniony został pakiet istotnych przedsięwzięć dla rozwoju regionu, a przede wszystkim poprawy jakości życia jego mieszkańców - tłumaczy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dodaje, że na Podkarpaciu największy nacisk zostanie położony na wsparcie obszaru zdrowia, innowacyjności, edukacji, gospodarki niskoemisyjnej i walki ze zmianami klimatu. - Pieniądze dostępne dla regionu w nowej perspektywie finansowej zostaną przeznaczone również na działania związane z włączeniem społecznym, zwiększeniem dostępności komunikacyjnej oraz wsparcie obszarów strategicznej interwencji w województwie - mówi.
Wicemarszałek Piotr Pilch podkreśla, że województwo będzie dysponować wyższą kwotą niż w poprzedniej perspektywie. - Jesteśmy na pierwszym miejscu spośród wszystkich województw jeśli chodzi o ich procentowy wzrost - mówi.
W Kontrakcie Programowym zaplanowano wsparcie dla obszarów strategicznej interwencji o znaczeniu krajowym, wskazanych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego do 2030 roku. Chodzi o 11 miast średnich, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze oraz 65 gmin stanowiących obszary zagrożone trwałą marginalizacją.
Zarząd Województwa Podkarpackiego zobowiązał się również objąć wsparciem w ramach Programu Regionalnego 11 Obszarów Funkcjonalnych: Rzeszowski Obszar Funkcjonalny oraz Miejskich Obszarów Funkcjonalnych: Przemyśl, Krosno, Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Lubaczów, Jasło; Duopol: Dębica–Ropczyce, Jarosław–Przeworsk, Sanok–Lesko.
Kontrakt wskazuje także przedsięwzięcia priorytetowe o szczególnym znaczeniu dla rozwoju województwa. Znalazło się w nim rozszerzenie działalności Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z rozbudową Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Szacunkowa wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniesie ok. 35 mln euro.
Kolejnym dużym projektem (ok. 5 mln euro) będzie budowa i wyposażenie szpitala uniwersyteckiego.
Z pieniędzy FEP będzie też budowane Podkarpackie Centrum Nowych Technik i Technologii Medycznych. Szacunkowa wartość dofinansowania z UE to ok. 8,81 mln euro.
12,36 mln euro ma być przeznaczone na budowę i utworzenie obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenach powiatów, ze szczególnym uwzględnieniem tych o znaczących walorach turystycznych. Projekt zakłada budowę multi-dyscyplinarnych, modułowych, całorocznych obiektów sportowych przewidzianych w sezonie zimowym np. w formie lodowisk oraz w sezonie letnim przekształconych np. w formę: torów rolkowych/wrotkarskich, rolkowisk, pumptrack-ów bądź skatepark-ów.
Za pieniądze z UE (dofinansowanie to ok. 11,23 mln euro) powstanie również Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Projekt zakłada realizację II etapu inwestycji. W jej ramach odnowione mają być budynki poprzemysłowe, zagospodarowane tereny zielone pod względem funkcji edukacyjno-rozrywkowych, wykonane stanowiska postojowe dla camperów, zagospodarowane zabytkowe zbiorniki ropy oraz odnowione torowiska.
Dzięki FEP w województwie podkarpackim będzie realizowany regionalny projekt edukacyjny "Robotyka z elementami programowania w edukacji dla uczniów szkół podstawowych". Ma być to jednolity program nauczania robotyki i programowania robotów edukacyjnych w szkołach podstawowych. Szacunkowa wartość dofinansowania UE to ok. 20 mln euro.
Drogi, kolej i transport
Głównym wyzwaniem będzie usunięcie luk w systemie transportu. Wsparciem zostaną objęte m.in. inwestycje w infrastrukturę dróg wojewódzkich, tabor kolejowy, nisko i zeroemisyjny publiczny transport pozamiejski, działania w zakresie bezpieczeństwa ruchu, integracji różnych form transportu i rozwiązania cyfrowe. Na ten cel zostanie przeznaczone aż 180 mln euro.
Z kolei 30 mln euro zostanie przekazane na aktywizację zawodową osób młodych bezrobotnych do 30 roku życia na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, w tym również z terenów strategicznej interwencji.
Władze województwa tłumaczą, że projekt będzie się opierał na współpracy z powiatowymi urzędami.
Autor: tom
Zdjęcia: Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP