Władze Krosna za ponad 8,5 mln zł przeprowadziły wymianę oświetlenia ulicznego. Prace były sfinansowane w ramach projektu "SOWA-2", współfinansowanego przez NFOŚiGW. Inwestycja zakładała m.in. wymianę 3 599 opraw oświetleniowych (na 6469 znajdujących się na terenie Krosna).
Wykonawca pierwszego etapu modernizacji wprowadził sterowanie oświetleniem oparte o komunikację GSM. W związku z tym włączanie i wyłączanie oświetlenia w mieście następuje w oparciu o czas astronomiczny, z korektą czasową i dynamiczną na podstawie pomiarów. Radni w raporcie zaznaczają, że nie ma możliwości odrębnej regulacji natężenia oświetlenia dla poszczególnych dzielnic i osiedli.
Audyt był przeprowadzony na pięciu ulicach. Członkowie komisji zaznaczają, że pomiary wykonane były głównie w miejscach, które bez użycia przyrządów sprawiały wrażenia niedoświetlonych.
W raporcie wymieniają m.in. ul. Rzeszowską, na której występuje efekt tzw. zebry, a strumień świetlny ukierunkowany jest niewłaściwie – głównie na przydrożne rowy.
Przytaczają też wyniki kontroli przeprowadzonej na ul. Bieszczadzkiej (wzdłuż torów kolejowych w pobliżu ZUS). Opisują, że lampy umieszczone na odcinku od przejazdu kolejowego do wjazdu do Biedronki, nie oświetlają chodnika po przeciwnej stronie jezdni. - W związku z tym piesi są widoczni tylko w światłach przejeżdżających pojazdów - tłumaczą.
Komisja zaznacza, że skupiła się jedynie na wybranych fragmentach infrastruktury drogowej miasta, sprawdzając oświetlenie niektórych dróg o dużym natężeniu ruchu. Radni zwracają uwagę, że otrzymane wartości pomiarowe są w większości znacznie niższe, niż wskazane jako progi włączania i wyłączania oświetlenia w mieście.
- Na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie przejść dla pieszych, które w wielu miejscach jest zbyt słabe - czytamy w raporcie.
Radni w zaleceniach pokontrolnych zaznaczają, że należy wykonać audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich przejść dla pieszych. Sugerują też, że należy dokonać przeglądu oświetlenia miejskiego pod kątem właściwego doświetlenia dróg, ulic, chodników i przejść dla pieszych. A w miejscach, gdzie oświetlenie jest niedostateczne, uzupełnić lub wymienić infrastrukturę.
Komisja zaleca też doprowadzenie do możliwości sterowania oświetleniem przez sterowniki zmierzchowe, rozmieszczone w różnych miejscach na terenie Krosna.
O raporcie komisji rewizyjnej RM radni będą dyskutować na najbliższej sesji, która odbędzie się w piątek (29 kwietnia).
Autor: tom
Zdjęcia: Krosno112.pl