Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 04:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mosty pontonowe – rodzaje i zastosowanie?

Przeprawa przez rzekę jest możliwa głównie za pomocą mostu. Niemały problem powstaje wtedy, gdy most należy pilnie wyremontować. Dobrą alternatywą dla standardowego mostu może być most pontonowy. Zobacz, jakie są rodzaje pontonów i gdzie można je stosować.
Mosty pontonowe – rodzaje i zastosowanie?

Mosty pontonowe do złudzenia przypominają mosty tradycyjne. Osoby przechadzające się po takiej konstrukcji nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę pod stopami mają ponton. Nowoczesne pontony mogą również stanowić tymczasowe rozwiązanie, zapewniając przeprawę przez rzekę w trakcie renowacji istniejącego mostu. Znajdują one także zastosowanie w trakcie imprez nad jeziorem, zalewem lub rzeką.

Kiedy wykorzystywane są mosty pontonowe?

Mosty te należą do grupy mostów tymczasowych. Dzięki swojej specyfikacji mogą być wykorzystywane do prac na wodzie oraz przepraw rzecznych. Budowa mostów pontonowych jest szybka i bezproblemowa, dzięki czemu przeprawa przez rzekę może powstać w błyskawicznym tempie. Dzięki temu pontony są najlepszym rozwiązaniem dla firm organizujących wydarzenia rekreacyjno-kulturalne w okolicach rzek, jezior oraz innych cieków wodnych.

Mosty pontonowe to również wspomaganie wszelkich prac wykonywanych na wodzie. Często konieczne jest wykorzystanie do tego celu ciężkich maszyn. Wśród mostów pontonowych znajdują się modele pozwalające utrzymać ciężki sprzęt. Odpowiednio dopasowany oraz wyważony most będzie bezpieczny dla pracowników, a także maszyn pracujących na nim. Pontony różnią się między sobą wieloma czynnikami, ale podstawową różnicą jest ich zastosowanie.

Rodzaje mostów pontonowych

Decydując się na wykorzystanie mostu pontonowego, trzeba dobrać odpowiedni model do jego przeznaczenia oraz warunków zewnętrznych. Obecnie na rynku można spotkać następujące mosty:

- ponton łączony – charakteryzuje go bezproblemowa instalacja oraz wybór wysokości. Z łatwością można go łączyć w większe zespoły. Daje dużą możliwość konfiguracji, co pozwala na niemal idealne dopasowanie do potrzeb inwestycji. Zamawiając ponton, można wybierać spośród trzech różnych wysokości: 1 m, 1,5 m, 2 m;

- ponton płytowy – jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Można go stosować zarówno podczas eventów, jak również prac konserwatorskich. Jego największą zaletą jest to, że może utrzymać duże obciążenie równe 10 ton na metr kwadratowy. Wykorzystywany jest często jako most pływający. W skład jego wyposażenia może wchodzić podjazd;

- ponton uniflote – ich głównym przeznaczeniem są prace z ciężkim sprzętem. Pozwalają one na tworzenie małych wysp roboczych. Służą również jako falochrony zabezpieczające ciężki sprzęt. Dopuszczalne obciążenie pontonu to 10 ton na metr kwadratowy;

- ponton kontenerowy – można go określić jak ponton do zadań specjalnych. Jego wytrzymałość sięga nawet 12 ton na metr kwadratowy. Udźwignie nawet sprzęt budowlany. Można wykonywać na nim prace z uwzględnieniem najcięższych materiałów. Pontony kontenerowe można układać w wyspy robocze. Dostępne są także modele z przerwą w środku.

 Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ