Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 11:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podczas Nocy Muzeów Centrum Dziedzictwa Szkła będzie obchodzić 10-lecie!

W czerwcu 2022 roku minie 10 lat od chwili, gdy Centrum Dziedzictwa Szkła rozpoczęło działalność, otwierając drzwi dla zwiedzających. Krosno stało się w ten sposób unikatowym miastem tematycznym, w którym szkło obecne jest w wielu miejscach, także poza CDS.
Podczas Nocy Muzeów Centrum Dziedzictwa Szkła będzie obchodzić 10-lecie!

Autor: fot. CDS Krosno

Idea powstania Centrum została zrealizowana dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób, w tym władz samorządowych, a realizację finansowo wsparły środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”.

Centrum Dziedzictwa Szkła ulokowano na skarpie staromiejskiej, wykorzystując istniejący w tym miejscu, zabytkowy budynek dawnej hali targowej. Dodatkową przestrzeń uzyskano, remontując i adaptując do celów wystawowych ciąg zabytkowych piwnic ulokowanych w zachodniej pierzei Rynku

Już rok później, w trzeciej edycji plebiscytu „7 nowych cudów Polski”, organizowanego przez miesięcznik „National Geographic Traveler”, CDS zajął zaszczytne 4 miejsce. W kolejnych latach placówka zdobywała kolejne nagrody i wyróżnienia. Ale największym wyróżnieniem jest popularność i życzliwe opinie zwiedzających. W ciągu dekady CDS odwiedziło już ponad 350 tysięcy gości.

Co składa się na taką popularność Centrum?

Przede wszystkim zrównoważone współdziałanie różnorodnych form przekazu, interaktywność programu zwiedzania, autentyczna aranżacja pracowni hutniczej oraz warsztatów produkcji i zdobienia szkła, gdzie zwiedzający w bezpośredniej bliskości doświadczają poszczególnych etapów kształtowania szklanych wyrobów, bogactwo i różnorodność wystaw stałych i czasowych.

Poza zwiedzaniem, zawsze w asyście i pod opieką przewodnika, podczas którego można samem spróbować pracy z piszczelą szklarską (czyli wydmuchać samodzielnie szklaną bańkę) lub wybić za pomocą stempla szklany medal, chętni mogą zapisać się na warsztaty szklanego rzemiosła. Warsztaty są ulubionymi zajęciami dzieci i młodzieży. Ich tematyka zależy od zamówienia, wieku i możliwości uczestników. Są też zajęcia sezonowe – malowanie wielkanocnych i bożonarodzeniowych ozdób. Tego typu zajęcia organizowane są również dla grup osób z niepełnosprawnościami.

Od chwili otwarcia, kilka razy do roku organizowane są wystawy czasowe – łącznie było ich już ponad 100. Prezentowane są na nich szklane wyroby artystyczne, szkła użytkowe, obiekty i kolekcje historyczne oraz szkło nowoczesne. To zbiory muzealne, prezentacje dorobku artystów szkła, pracowni, hut, zbiory kolekcjonerów, galerii. Nie zabrakło również wystaw poprojektowych, finansowanych i współfinansowanych przez MKiDN, urzędy marszałkowskie. Każda z dotychczasowych wystaw była znaczącym wydarzeniem, nie tylko w skali regionu. Wystawy są wspaniałą okazją do poznania niebywałych możliwości, jakie daje trudna, wymagająca i krucha, szklana materia.

Centrum Dziedzictwa Szkła współpracuje z innymi muzeami, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które posiadają zbiory szkła, szkołami i uczelniami artystycznymi, galeriami sztuki, kuratorami, marszandami, projektantami, artystami, hutnikami. Wszystko, co łączy szklana materia pozostaje w strefie zainteresowania placówki.

Oczywiście, osią pozostaje szkło krośnieńskie, obecne w mieście już niemal od 100 lat, szkło, które rozsławiło Krosno na wszystkich kontynentach. Wokół tego jądra toczy się życie Centrum Dziedzictwa Szkła – pokazy ręcznego formowania i zdobienia, opowieści o szklanej historii, zajęcia warsztatowe, wystawy, spotkania z artystami i ich sztuką, gromadzenie eksponatów i archiwaliów, organizacja wystaw krajowych i zagranicznych.

W planach Centrum Dziedzictwa Szkła pozostają kolejne, równie ważne projekty wystawiennicze, obejmujące wyroby rzemiosła szklarskiego, szkło użytkowo-gospodarcze oraz unikaty twórców, których nie mieliśmy jeszcze okazji u nas gościć.

Niezmiennie cieszy to, że mimo wzrastającej liczby różnorodnych atrakcji zainteresowanie Centrum Dziedzictwa Szkła nie tylko nie maleje, ale z każdym rokiem wzrasta. To najlepszy dowód, że nowoczesne, przygotowane z wrażliwością na potrzeby i percepcję zwiedzających miejsce ma szansę na sukces. Że dzieła sztuki nie są wyłącznie dla wybranych, że wrażliwość estetyczna i świadomość wartości kulturowego dziedzictwa (w naszym przypadku szklanego) może nas jednoczyć właśnie wokół takich punktów jak Centrum Dziedzictwa Szkła.

Krosno to miasto szkła, z którego krośnianie mają prawo być dumni. CDS jest po to, by szklane dziedzictwo chronić i prezentować.

Program obchodów jubileuszowych 14 maja:

  • 11:00 – 23:00 bezpłatne zwiedzanie budynku głównego i wystawy „Powstało w pracowniach CDS”
  • 13:00 – 18:00 animacje dla dzieci (foyer i taras)
  • 11:00 – 12:30 oraz 18:30 – 20:00 warsztaty „Mały projektant” (foyer)
  • 14:00 uroczyste otwarcie i powitanie gości
  • 14:30 – 17:00 koncerty zespołów muzycznych i wokalnych z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie (dziedziniec*)
  • od godz. 14:00 wybijanie okolicznościowych medali (piec na dziedzińcu)
  • 20:00 – 23:00 3D Mapping na malowidle

Promocja w sklepie! 10% zniżki na cały asortyment

* Koncerty tylko przy bezdeszczowej pogodzie

 

Źródło: CDS Krosno



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ