Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 22:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krośnieński Holding Komunalny będzie wspierać rozwój gospodarki wodorowej

Miejska spółka komunalna dołączyła do Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa. Prezes Janusz Fic zapowiada, że KHK w najbliższych latach planuje pracować nad konkretnymi koncepcjami i projektami wykorzystania wodoru.
Krośnieński Holding Komunalny będzie wspierać rozwój gospodarki wodorowej

Autor: Krośnieński Holding Komunalny

Powstanie doliny wodorowej na Podkarpaciu ma wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe. Zapleczem naukowo-badawczym dla firm, które w ramach działalności Podkarpackiej Doliny Wodorowej będą rozwijać technologie produkcji i dystrybucji wodoru jest Politechnika Rzeszowska.

Podkarpacka Dolina Wodorowa jest pierwszą doliną wodorową w Polsce. Docelowo, według założeń Polskiej Strategii Wodorowej, w kraju powstanie pięć takich dolin. Ich celem jest budowa nowego sektora gospodarki, bazującego na produkcji zielonego wodoru.

Zarząd Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zdecydował się na dołączenie do Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa jako członek wspierający, bo – jak tłumaczy – uważa, że rozwój technologii wodorowych jest jedną z ważnych szans rozwojowych dla przedsiębiorstwa. W wykorzystaniu wodoru widzi duży potencjał i synergię pomiędzy różnymi jego działalnościami.

- Od dłuższego czasu myślimy nad wykorzystaniem wodoru w naszej spółce. Mamy kilka koncepcji, bardzo różnych, ale wszystkie są na razie na etapie wstępnym - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Dodaje, że przystąpienie do Stowarzyszenia ma być impulsem do działania i przygotowania konkretnych inwestycji.

Według założycieli i prezesa Podkarpackiej Doliny Wodorowej – wodór jest tym nośnikiem energii, który może stać się ważnym filarem transformacji polskiej gospodarki, a budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór pozwolą osiągnąć neutralności klimatyczną i utrzymać konkurencyjność, jako wiodącego producenta wodoru.

Wkład każdego podmiotu stowarzyszenia pozwoli w nieodległej perspektywie produkować na Podkarpaciu wodór, głównie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i wykorzystywać go do celów transportowych, energetyki, ciepłownictwa i innych technologiach w przemyśle.

- W strukturach Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego mamy kilkanaście odnawialnych źródeł energii i planujemy dalszy ich rozwój, ale chcielibyśmy też wdrożyć działania związane z energetycznymi zastosowaniami wodoru - tłumaczy Janusz Fic.

Dodaje, że zarząd krośnieńskiej spółki komunalnej widzi duży potencjał w wykorzystaniu, na bazie tych instalacji prądotwórczych.

- Przystąpienie do Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa to sygnał, że w najbliższych latach planujemy pracować już nad konkretnymi koncepcjami i projektami wykorzystania wodoru - zapowiada Janusz Fic.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ