Dwuletnia przerwa w koncertowaniu Pro Musiki odnosiła się tylko do żywego udziału publiczności, bowiem tradycja Wielkich Koncertów Noworocznych i Koncertów z Okazji Dnia Matki jak co roku była kultywowana, ale ze względu na okoliczności zawarta w formie wideo nagrania i późniejszych emisji w TV Obiektyw oraz online.
„Jesteśmy częścią świata” to tytuł, który podkreśla istnienie i pozycjonuje nas w miejscu i czasie w jakim właśnie jesteśmy. Czy jesteśmy szczęśliwi, weseli i bezpieczni…?
Na te pytania tego pięknego majowego wieczoru odpowiadali używając dźwięków fletu, fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu a także śpiewając oraz tańcząc uczniowie i nauczyciele Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica.
Otwierając koncert kolorową tęczą delikatnych dźwięków harmonijnego śpiewu popisywał się Chór Pro Musica pod dyr. Doroty Műnzberger Gąbki. Dzieci i młodzież pięknie zaśpiewali „Niby obłoki”, „Swing low” oraz tytułowe „Jesteśmy częścią świata”. Chór śpiewał przy subtelnym akompaniamencie fortepianu i kontrabasu. Warto wspomnieć, że Chór Pro Musica został niedawno nagrodzony brązowym medalem w Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Pierwszym solistą instrumentalistą koncertu był natomiast uczeń 3 klasy fortepianu - Karol Osuch który wykonał Koncert fortepianowy - Marthy Mier. Karol przy akompaniamencie orkiestry składającej się z nauczycieli biegle i z uczuciem zagrał 3-częściową formę koncertowego dzieła. Do wykonania utworu został przygotowany przez Annę Műnzberger. Karol jest laureatem III Nagrody w „International Music Competition” Kraków 2021.
Pozostająca na swych miejscach orkiestra nauczycieli wykonała następnie wraz z „kocimi solistkami” Marceliną Janiec i Zuzią Műnzberger-Gąbką fragment arcydzieła Gioacchino Rossini – „Humorystyczny duet dwóch kotów” – z opery „Otello”. Obie solistki przygotowane przez Monikę Fabisz mają już za sobą kilka udanych koncertów. Zuzanna Műnzberger - Gąbka i Wiktoria Stefanik śpiewając w duecie zdobyły w tym roku nagrodę Grand Prix w „International Multigenre Competition”.
W równie kolorowych muzycznych odcieniach popisała się mała orkiestra, którą dyrygował Wojciech Gąbka. Zespół wykonał utwory: H. Purcella, R. Longfielda, B. Wilsona, M. Love.
Z dużym zaangażowaniem i z temperamentem występowali również następni wykonawcy wieczoru.
Alicja Janas i Natalia Winnicka duet fortepianowy, Barbara Staroń w trio, Antonina Chrapek solo na fortepianie, Franciszek Trybus solo na kontrabasie, Blanka Wesecka solo na flecie. Blanka jest tegoroczną laureatką I miejsca w „International Multigenre Competition” oraz II Nagrody w „V Podkarpackim Festiwalu Młodych Flecistów”- przygotowana przez Dorotę Trybus.
Pierwszą klasyczną część koncertu zamknął duet wokalny Wiktoria Stefanik i Anna Teneta utworem: „Mamo Tyś płakała” – solidarni z Ukrainą.
Zazwyczaj część II koncertów organizowanych przez Prywatną Szkołę Muzyczną Pro Musica przybiera bardziej rozrywkowy charakter. Tak było również w tym przypadku. Zabrzmiały zespoły wokalne przygotowane przez Aleksandrę Blicharczyk, pojawiły się zespoły taneczne, grupy baletowe przygotowane przez Annę Kłapkowską oraz najmłodsze dzieci przygotowane przez Małgorzatę Pelczar.
Zabrzmiały utwory „Bille Jean”, „Drzwi do kariery”, „Hopelessly devoted to you”, „Pogoda ducha”, „I wonna dance with somebody”, „Wieża Babel”, „Nim zgaśnie dzień” a ich wykonawczyniami były: Antonina Urbanek, Anna Teneta, Julia Pelczar, Wiktoria Stefanik, Zuzia Műnzberger-Gąbka i Antonina Zajdel.
MAŁY ZESPÓŁ WOKALNY w składzie: Emilia Urbanek, Alicja Janas, Zuzanna Jucha, Natalia Winnicka, Milena Jastrząb.
Koncert poprowadził Franciszek Gradus.
Pełne kolorów i wyraziste stroje przygotowała Dorota Wójcik.
Całość koncertu wyreżyserowała i koordynowała Anna Műnzberger wraz z nieocenioną pomocą grona nauczycieli Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie.
Foto: Fotografia Smyka i Wacław Turek