Dokumentacja projektowa tzw. obwodnicy Miejsca Piastowego to koszt ponad 10,5 mln zł. Wykonuje ją konsorcjum: MPRB, Mosty Kraków i MP Infra. Obejmuje ona opracowanie studium korytarzowego, techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
W pierwszym etapie opracowania dokumentacji (studium korytarzowego), w lipcu ub. roku, przeprowadzona została akcja informacyjna z mieszkańcami dziewięciu gmin – Miejsce Piastowe, Iwonicz-Zdrój, Krościenko Wyżne, Haczów, Zarszyn, Besko, Krosno, Korczyna oraz Rymanów. Zaprezentowano warianty przebiegu przyszłej obwodnicy. Analizowano ich osiem. Do dalszych prac projektowych wybrano cztery warianty, w tym dwa warianty społeczne.
Każdy z nich opiera się na innym sposobie połączenia projektowanej obwodnicy z drogą ekspresową S19. Wariant W1 - brak połączenia, wariant W4 - budowa łącznika umożliwiającego połączenie z S19 za pomocą węzła Miejsce Piastowe, wariant W5 - budowa nowego węzła na S19, wariant W6 - wykorzystanie węzła Krosno.
W przyszłym tygodniu GDDKiA wraz z wykonawcą organizują kolejne spotkania z mieszkańcami. Mają być na nich przedstawione szczegółowe rozwiązania projektowe rekomendowanych wariantów przebiegu nowej drogi.
Spotkania odbędą się:
- 13 czerwca, o godz. 10:00 w Urzędzie Gminy Miejsce Piastowe – dla mieszkańców gmin Miejsce Piastowe i Iwonicz-Zdrój
- 13 czerwca, o godz. 16:00 w Remizie OSP w Krościenku Wyżnym – dla mieszkańców gmin Krościenko Wyżne i Haczów
- 14 czerwca, o godz. 10:00 w Domu Kultury w Zarszynie – dla mieszkańców gminy Zarszyn
- 14 czerwca, o godz. 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Besku – dla mieszkańców gminy Besko
- 15 czerwca, o godz. 10:00 w Urzędzie Miasta Krosna (ul. Staszica) – dla mieszkańców Krosna i gminy Korczyna
- 15 czerwca, o godz. 16:00 w kinie Sokół w Rymanowie – dla mieszkańców gminy Rymanów
Z planami przebiegu poszczególnych wariantów obwodnicy można zapoznać się wcześniej, na stronie internetowej Akcji Informacyjnej (TUTAJ).
Wszelkie uwagi, wnioski i zastrzeżenia do przedstawionych wariantów można zgłaszać na spotkaniach informacyjnych lub w formie pisemnej na formularzach opinii udostępnionych w Urzędach Gmin oraz na spotkaniach informacyjnych (należy je przesłać do 29 czerwca na adres: MPRB Sp. z o.o., ul. Życzkowskiego 12, 31-864 Kraków, lub pocztą elektroniczną na adres: [email protected]).
GDDKiA zapewnia, że przesłane opinie zostaną przeanalizowane i w przypadkach uzasadnionych (tj. możliwych do zastosowania ze względów technicznych, prawnych i finansowych oraz środowiskowych) zostaną uwzględnione.
Autor: tom