Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 18:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krosno będzie mieć ortofotomapę. Co to jest i jakie dane zawiera?

Urząd miasta zlecił wykonanie bardzo dokładnych zdjęć Krosna – z lotu ptaka i zamontowanych na samochodzie aparatów. Z ich połączenia powstanie ortofotomapa. Budynki, ogrodzenia czy chodniki będą widoczne w rzeczywistym położeniu z dużą dokładnością.
Krosno będzie mieć ortofotomapę. Co to jest i jakie dane zawiera?

Autor: fot. Mateusz Gałuszka - Krosno112.pl

W model 3D oraz numeryczny model terenu Krosna magistrat inwestuje 230 tys. zł. Przedsięwzięcie to część projektu „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”. Finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Anna Bąk, naczelnik wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami w UM Krosno tłumaczy, że koszty pozyskania danych przestrzennych w wyniku realizacji tego projektu, to zaledwie niewielki procent kosztów, jakie należałoby ponieść do zebrania tego typu danych tradycyjnymi metodami pomiarowymi.

- Dla przykładu szacujemy, że koszt uzyskania tej samej jakości danych wysokościowych dla nowo pozyskanych terenów po dawanym lotnisku „Iwonicz”, byłby porównywalny z budżetem całego projektu, który dostarcza przecież znacznie więcej danych dla obszaru całego Krosna - mówi.

Władze miasta podkreślają, że opracowanie ortofotomapy jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wiarygodną i precyzyjną informację przestrzenną.

- Problemy z brakiem tego typu kompleksowego opracowania dotyczą zarówno administracji samorządowej, jak i mieszkańców, różnego rodzaju służb oraz potencjalnych inwestorów - mówi Anna Bąk.

Tłumaczy, że obecnie urząd miasta oferuje dostęp do informacji przestrzennej prezentując na stronie internetowej mapy numeryczne i tradycyjną ortofotomapę. - Wszystkie te opracowania pokazują jednak tylko dane dwuwymiarowe, czyli "widok z góry". Z tego powodu uzyskana informacja jest często niejednoznaczna - zaznacza.

Opracowanie tzw. prawdziwej ortofotomapy, modelu 3D i numerycznego modelu terenu w ogromnym stopniu ma ułatwić przeprowadzanie analiz danych w trzech wymiarach i pomóc w realizacji wielu inwestycji na terenie Krosna.

- W ramach lotniczego skaningu laserowego planiści, urbaniści, projektanci, architekci, ale przede wszystkim mieszkańcy Krosna uzyskają szybki dostęp do precyzyjnego Numerycznego Modelu Terenu - mówi Anna Bąk.

Zdjęcia panoramiczne wykonane z poziomu terenu, w połączeniu ze zdjęciami lotniczymi, są uzupełnieniem informacji przestrzennej w granicach pasów drogowych. Magistrat zaznacza, że przed udostępnieniem ortofotomapy (ma być gotowa we wrześniu), zdjęcia zostaną zanonimizowane.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ