Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 12:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wieczór świętojański w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Jedyna taka noc w roku! Potańcówka na świeżym powietrzu, warsztaty mydlarskie, konsultacje budowy pieca chlebowego i najważniejsze – plecenie wianków sobótkowych!
Wieczór świętojański w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Autor: fot. pixabay.com

Noc świętojańska to od zawsze wielkie święto powitania lata. Obchodzona w najkrótszą noc roku, w porze przesilenia letniego, była czasem zabawy - palenia „sobótek”, puszczania wianków na wodę, poszukiwania kwiatu paproci. Jak obchody tego święta wyglądają dzisiaj? Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na Wieczór Świętojański w sobotę 25 czerwca 2022 roku!

Od 17:00, na placu przed budynkiem Etnocentrum, odbędzie się wspólne plecenie wianków sobótkowych, tkanie kilimu, a także gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów. W Izbie z Piecem będzie czekał poczęstunek - swojski chleb, upieczony w piecu chlebowym z masłem ubijanym na miejscu i dodatkami.

Od 18:00 do 22:00 również na placu przed budynkiem Etnocentrum potańcówka z tradycyjną muzyką na żywo wykonywaną przez jedną z najstarszych i najbardziej utytułowanych kapel na Podkarpaciu - Kapelę Ludową Kurasie. Zabrzmią dawne polki, sztajery, oberki, których będzie się można nauczyć podczas potańcówki! Wstęp wolny. W razie niepogody, impreza zostanie przeniesiona do budynku Etnocentrum.

Ponadto, tego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach mydlarskich. Uczestnicy wykonają naturalne mydło sodowe według autorskiej receptury prowadzącej, pani Anny Pleśniak. Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą fartuch ochronny lub koszulę z długim rękawem. Uwaga! Minimalny wieku uczestnika: 16 lat. Warsztaty rozpoczną się o godz. 15:00 i będą trwały ok 2h. Bilety na warsztaty można zakupić w kasie Etnocentrum lub online na www.etnocentrum.pl (cena biletu: 15 zł)

W Izbie Weselnej, w godz. 15:00 – 17:00, będzie też możliwość wziąć udział w darmowych konsultacjach budowy pieca chlebowego. Pan Janusz Wrzecionko opowie o konstrukcji pieca, jego zastosowaniach i odpowie na wszelkie pytania odnośnie jego wykonania. Wstęp wolny.

Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ