Prezydent Krosna Piotr Przytocki pod obrady radnych na majowej sesji poddał dwie uchwały, które dotyczyły zawieszenia tegorocznej i kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Furtką, która pozwala na taki zabieg, miała być ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
W trakcie dyskusji nad projektami uchwał szybko okazało się, że to jest tylko podstawa prawna, z której chcą skorzystać władze miasta. Powód takiego zabiegu jest zupełnie inny – oszczędności.
Skarbnik miasta Marcin Połomski tłumaczył radnym, że pieniądze, które nie będą wydatkowane w kolejnych latach na budżet obywatelski nie powiększą deficytu budżetowego i długu miasta, który jest niemały. - A jego obsługa kosztuje coraz więcej w związku ze wzrostem stóp procentowych - mówił.
Radny Sławomir Bęben zwrócił uwagę, że w uchwale zestawiono chęć pomocy uchodźcom z odbieraniem pieniędzy mieszkańcom Krosna. - Dlaczego nie jest wprost napisane, że jest trudna sytuacja budżetowa związana z podwyżkami, inwestycjami - podkreślał.
Ostatecznie podczas głosowania oba projekty uchwał nie uzyskały większości poparcia radnych. Zadecydował jeden głos. Przeciwko zawieszeniu budżetu obywatelskiego w 2023 i 2024 roku byli wszyscy radni PiS. W przypadku pierwszego projektu Tomasz Biały i Piotr Grudysz (Klub Samorządowy) wstrzymali się od głosu. W związku z równowagą "za" i "przeciw" uchwała nie została przyjęta. W drugim głosowaniu obaj radni byli już "przeciw".
Zawieszenie budżetu obywatelskiego wraca jednak na najbliższą sesje rady miasta, która odbędzie się w czwartek (30 czerwca). Prezydent zaproponował dwie uchwały. Podstawą do ich przyjęcia jest realizacja zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jednak w uzasadnieniu jest już wprost napisane, że zawieszenie konsultacji pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.
W przypadku piątej edycji budżetu obywatelskiego, która miałaby się odbyć w tym roku a realizacja zadań w przyszłym, władze Krosna proponują przenieść ją na przyszły rok. - Do chwili obecnej nie zostały zgłoszone projekty przewidziane do realizacji w 2023 roku - argumentują w uzasadnieniu do uchwały.
Dodają, że obie uchwały są kompatybilne, tak by nie przeprowadzać dwóch edycji budżetu obywatelskiego w jednym roku.
Autor: tom