Posłowie zasiadający w sejmowej komisji kultury i środków przekazu na Podkarpacie przyjechali już wczoraj. W programie mieli objazd m.in. po instytucjach kultury w regionie.
- Byliśmy w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Podkarpackim i Muzeum Rzemiosła w Krośnie - wylicza Piotr Babinetz, przewodniczący komisji.
Dodaje, że w programie jest też wizyta m.in. w sanockim Muzeum Historycznym. - Zapoznając się z tymi instytucjami, z ich dorobkiem, zbiorami, myślę, że będą je promowali w całej Polsce - mówi Piotr Babinetz.
Przewodniczący komisji kultury i środków przekazu podkreśla, że ważna też była wizyta w zakładzie Krosno Glass. Posłowie byli świadkami ręcznej produkcji szkła. - Widzieli jak ciężka i fachowa jest praca krośnieńskich hutników - mówi Piotr Babinetz.
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu po raz pierwszy po pandemii spotkała się na wyjazdowym posiedzeniu. - Na początku kadencji byliśmy na przykład w Radziejowicach, ale była to krótka wizyta - mówi Piotr Babinetz. Dodaje, że planowane są kolejne wyjazdowe posiedzenia w innych miejscach w Polsce.
Dziś (1 lipca) w sali kamienicy "Zgoda" posłowie zebrali się by wysłuchać informacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat funkcjonowania muzeów współprowadzonych przez ministerstwo i samorządy. Przedstawił ją sekretarz stanu Szymon Giżyński.
- Są takie chęci, żeby w przyszłości Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu jako dar narodowy było współprowadzone przez ministerstwo kultury - zdradza Piotr Babinetz. Zastrzega jednak, że dziś takie deklaracje nie padną. - Ale będziemy zmierzać w tym kierunku - mówi.
W drugiej części posiedzenia Szymon Giżyński informował posłów o realizacji programów związanych z obchodami roku Ignacego Łukasiewicza oraz Marii Konopnickiej.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow