Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 08:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rymanów-Zdrój. Orkiestry zagrały, gospodynie poczęstowały

W Parku nad Czarnym Potokiem w Rymanowie-Zdroju, w niedzielę 3 lipca, odbył się przegląd orkiestr dętych połączony z konkursem dla KGW "bitwa regionów".
Rymanów-Zdrój. Orkiestry zagrały, gospodynie poczęstowały

Autor: Paweł Hawrot - krosno112.pl

Przegląd Orkiestr Dętych

Celem imprezy, która od 19 już lat gości w kalendarzu imprez Powiatu Krośnieńskiego i gminy Rymanów, jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań muzycznych, doskonalenie poziomu artystycznego orkiestr, wymiana doświadczeń i nawiązywanie trwałych kontaktów pomiędzy zespołami.

W tym roku zaproszenie do udziału przyjęły trzy orkiestry.

Jako pierwsza zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Krościenka Wyżnego, która powstała w 1921 przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku Wyżnym i otrzymała nazwę „Jedność”. Od 2005 roku do dnia dzisiejszego dyrygentem jest Maciej Filar. Przy orkiestrowych pulpitach zasiadają głównie młodzi ludzie, wsparci doświadczonymi już muzykami. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach kościelnych i uświetnia wydarzenia patriotyczne w naszej miejscowości, gminie i powiatu. Ukoronowaniem pracy muzyków było nagranie i wydanie dwóch płyt CD w 2010 i 2020 roku. We wrześniu 2021 roku odbyły się obchody 100-lecia istnienia orkiestry.

Zaproszenie do udziału w przeglądzie przyjęła Orkiestra Dęta „Lutnia” z Zarszyna. Pierwsze informacje o muzykowaniu orkiestry w Zarszynie pochodzą z 1909 roku, ale dopiero w 1924 powstało Towarzystwo Dętej Orkiestry Lutnia. W roku 2003 zarząd orkiestry postanowił przejść pod patronat OSP. Ciągle prowadzony jest nabór młodych adeptów do gry na instrumentach dętych. Orkiestra w czasie swojej długoletniej działalności wykonała niezliczoną ilość koncertów i występów. Od 2009 r. przy orkiestrze działa grupa Mażoretek. W lipcu 2019 roku orkiestra obchodziła Jubileusz 95-lecia. Prezesem orkiestry jest Piotr Tutak, a dyrygentem Artur Gadzała.

Podczas spotkań nie mogło zabraknąć gospodarza, czyli Rymanowskiej Orkiestry Dętej. W obecnym składzie Orkiestra działa od września 2014 r., chociaż tak naprawdę historia Orkiestry sięga lat przedwojennych. W 1924 roku bowiem z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie podjęto działania zmierzające do założenia strażackiej orkiestry dętej. Z niewielkimi przerwami w swojej działalności na przestrzeni lat, orkiestra działa do dnia dzisiejszego. W 2014 roku szeregi wcześniej działającej orkiestry zasilili młodzi muzycy – uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie. Rymanowska Orkiestra Dęta w lipcu 2021 roku sięgnęła po tytuł Mistrza Polski Orkiestr Dętych 2021. W maju bieżącego roku na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych "Złota Trąbka" orkiestra zdobyła I miejsce. Dyrygentem jest Mieszko Szybka.

Orkiestry jak zwykle przygotowały doskonałą ucztę muzyczną. Były utwory marszowe, wiązanki popularnych przebojów rozrywkowych oraz filmowych.

Przegląd Orkiestr nie jest konkursem, to publiczność nagradza występy brawami, których jak zwykle nie szczędziła. Z kolei nagrody w postaci pamiątkowych statuetek na ręce dyrygentów wręczyli przedstawiciele organizatorów: starosta krośnieński Jan Pelczar i zastępca burmistrza Gminy Rymanów Grzegorz Wołczański, którzy przekazali gratulacje i podziękowania za udział w imprezie wszystkim muzykom oraz publiczności za tak liczne przybycie.

Organizatorami przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Gmina Rymanów i GOK w Rymanowie. Sponsorzy imprezy: Restauracja – Kawiarnia Piccolo z Rymanowa – Zdroju oraz Osada „Słoneczny Zdrój”.

Bitwa regionów

W tym roku Rymanowskie Spotkania Orkiestr Dętych zostały połączone z Piknikiem Rodzinnym z Produktem Polskim i konkursem kulinarnym dla Kół Gospody Wiejskich „Bitwa regionów”, którego organizatorami byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rymanowie.

W konkursie rywalizowało 11 zespołów Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu krośnieńskiego, które miały za zadanie przygotować najbardziej tradycyjną dla regionu potrawę. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Małgorzaty Zając oceniła wszystkie zgłoszone przez KGW potrawy biorąc pod uwagę m.in. smak i aromat potrawy, wykonanie i sposób prezentacji oraz elementy dekoracyjne i estetykę wyglądu, przyznając trzy pierwsze miejsca.

  • I miejsce – KGW w Długiem – pierogi niedźwiedzie
  • II miejsce – KGW w Kobylanach – pierogi dworskie z mąki razowej z kapustą i białym serem okraszone cebulą i wędzonką
  • III miejsce – KGW w Bratkówce – Kwasówka

Nagrody wręczyli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Dyrektor OT KOWR Rzeszów – Jerzy Borcz, Dyrektor ARiMR w Rzeszowie Wiesław Polek, Starosta krośnieński Jan Pelczar, który ufundował dla wszystkich KGW atrakcyjne nagrody, Przedstawiciel WFOŚiGW w Rzeszowie Jerzy Janeczko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie - Andrzej Pitrus.

Obecni byli także dyrektor KRUS w Rzeszowie - Bogdan Ryznar, radna Sejmiku województwa podkarpackiego - Joanna Bril, dyrektor – etatowy członek Zarządu Powiatu Monika Subik, burmistrz Rymanowa - Wojciech Farbaniec.

Wydarzeniu towarzyszyły stoiska instytucji z całego województwa podkarpackiego, które zaprezentowały swoją działalność. A były to: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z Rzeszowa, KRUS z Krosna, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji oddział Krosno, Lasy Państwowe reprezentowało Nadleśnictwo Rymanów, Komenda Miejska Policji z Krosna i OSP Rymanów.

Poniżej pełna fotorelacja

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krośnie

zdjęcia: SP Krosno, Paweł Hawrot - krosno112.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ