Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 15:02
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Izotonik - czym są napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne są wyjątkowo popularne wśród osób aktywnych fizycznie, choć o ich istnieniu powinien wiedzieć każdy. Pomagają skutecznie nawodnić organizm, zwłaszcza w wysokich temperaturach. Jaki jest najlepszy izotonik, czy przepis na domowy izotonik pozwala osiągnąć wartościowy napój izotoniczny? Sprawdź najważniejsze informacje o izotonikach.
Izotonik - czym są napoje izotoniczne?

Napój izotoniczny - właściwości

Napoje izotoniczne łączą wodę, cukry proste oraz kompleks składników mineralnych w proporcjach podobnych co płyny ustrojowe, aby ich wchłanianie w jelicie cienkim było maksymalnie szybkie. Ich osmolalność i toniczność są zbliżone. Są suplementami diety z chęcią stosowanymi przez sportowców, a także każdą osobę, która chce nawodnić organizm. Oprócz izotoników można wyróżnić napoje hipotoniczne oraz hipertoniczne.

Czy izotonik nawadnia lepiej niż woda?

Z uwagi na wspomniane wcześniej skład i właściwości napoje izotoniczne mogą nawadniać organizm lepiej niż woda. To odpowiednie nawodnienie w czasie upałów czy intensywnego wysiłku fizycznego, dostarczające elektrolity i sole mineralne. Sprawdź szczegóły, dlaczego izotoniki mogą nawadniać lepiej niż woda: https://ostrovit.com/pl/blog/dlaczego-izotonik-nawadnia-lepiej-niz-woda-3-przepisy-na-domowy-izotonik-1643201818.html. W artykule znajdziesz także trzy sprawdzone przepisy na domowy izotonik.

Osmolalność zbliżona do płynów ustrojowych

Stężenie rozpuszczonych soli mineralnych w izotoniku ma osmolalność zbliżoną do płynów ustrojowych. Ta właściwości sprawia, że organizm wchłania większą ilość płynów oraz zawartych w nich cukrów i składników mineralnych.

Czy izotonik to to samo co energetyk?

Napój izotoniczny ma za zadanie nawodnić i odżywić organizm. Zawartość substratów energetycznych, cukrów prostych jest w nim ściśle określona. Energetyki natomiast mają właściwości pobudzające. Mogą dostarczać większej ilości energii, a także stymulanty, na przykład kofeinę czy taurynę.

Jak zrobić domowy izotonik?

Domowy izotonik nie jest trudny w przygotowaniu, wymaga jednak precyzji, odpowiednich proporcji. Głównym składnikiem napojów izotonicznych jest oczywiście woda. Domowe izotoniki zawierają cukry proste, minerały i naturalne dodatki smakowe. Przygotowanie według bazowego przepisu na izotonik może wyglądać następująco:

  1. Jeden litr wody, 40 gramów cukru, 1 gram soli.
  2. Składniki połączyć, dokładnie wymieszać.

Dobry izotonik to także ten przygotowany na bazie soku z jednej cytryny, któremu napar z imbiru nadaje lepszy smak i dodatkowe właściwości. Każdy domowy izotonik przygotowany z zachowaniem proporcji skutecznie uzupełni niedobór wody i elektrolitów.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ