Udział w kolejnym spotkaniu "Strefy aktywnego rodzica/opiekuna" można wziąć 9 marca bieżącego roku o godzinie 13:30 w sali konferencyjnej Szpitala przy ulicy Korczyńskiej 57. Wstęp wolny.
Podczas konferencji Aneta Leśniak - autorka pracy „Godność kobiety w kontekście przemocy” - przeprowadzi wykład dotyczący godności człowieka w aspekcie społecznym ze szczególnym uwzględnieniem warunków szpitalnych. Następnie pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ginekologicznego Krystyna Krygowska, specjalistka pielęgniarstwa ginekologicznego, omówi Standardy Opieki Okołoporodowej.
Rodzice będą mieli możliwość rozmowy z położnymi i pielęgniarkami Oddziału Noworodkowego z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodków o pielęgnacji dziecka podczas pierwszych miesiąców życia, a także wysłuchać wykładu specjalisty pediatrii oraz kierownika Oddziału Dziecięcego nt. rozwoju i zdrowia niemowląt Jacka Mrozka.
W jednym tygodniu marca w prawie 70 placówkach w Polsce kobiety będą się edukować w zakresie swoich praw i dzielić doświadczeniami. "Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami" - mówią reprezentantki kampanii Fundacji.
Zgodnie z prawem każda kobieta może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany plan oczekiwań i potrzeb w czasie porodu powinien być wspólnie omówiony z personelem Szpitala i wzięty pod uwagę. Ważne jest, aby proponować kobiecie różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Położna i lekarz powinni zachęcać kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się.
Po porodzie kobieta może przez dwie godziny przytulać dziecko w kontakcie "ciało do ciała", a potem otrzymywać rady dotyczące karmienia piersią. Co ważne położna środowiskowa ma obowiązek odwedzić kobietę po porodzie cztery razy, aby ją wesprzeć i udzielić pomocnych wskazówek.
"Nowoczesne Standardy Opieki Okołoporodowej pomogą wrócić do tego, co naturalne i instynktownie, przypominając, że to Ty znasz swoje ciało najlepiej. To samo ciało, które od zawsze potrafiło całować, od zawsze wie, jak urodzić" - takie słowa zawarte są w spotkach kampanii "Rodzę - Mam prawa".
Między 7 a 13 marca 2016r lokalne organizatorki z całej Polski będą prezentować kobietom najważniejsze zapisy Standardów Opieki Okołoporodowej. Poprowadzą również warsztaty i zaplanują różne formy aktywności w ramach spotkań. Więcej informacji o wydarzeniach na stronie www.rodzicpoludzku.pl
Ambasadorką kampanii jest położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl - Celina Szwinta.
Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG Położniczego.
Patronat honorowy kampanii objął Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.
Patroni medialni to Magazyn Dziecko oraz Tygodnik Powszechny.
red. | Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie