Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 14:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kominek w domu jednorodzinnym - czy warto go uwzględnić w projekcie domu?

Spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów przed kominkiem to marzenie wielu osób. Jeżeli dopiero chcemy rozpocząć budowę domu, koniecznie uwzględnijmy je w naszych planach. W sprzedaży znajdziemy wiele projektów, w których z góry przewidziano możliwość montaż kominka. Do jakich wnętrz będzie pasował oraz jakie będą jego plusy i minusy?
Kominek w domu jednorodzinnym - czy warto go uwzględnić w projekcie domu?

Kominek jako element wnętrz w każdym stylu

Projekty domów ze strefą dzienną, w której zlokalizowany jest kominek, to jedne z najchętniej wybieranych przez inwestorów rozwiązań. Takie zamknięte palenisko świetnie komponuje się z wnętrzami utrzymanymi w każdym stylu – zarówno bardziej nowoczesnym, jak i rustykalnym. W budynkach, w których nie przewidziano stosownego komina, można zastosować dekoracyjny kominek elektryczny z żarzącymi się sztucznymi polanami lub biokominek na alkohol etylowy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jednak prawdziwy wkład kominkowy, który – prócz funkcji dekoracyjnej – pozwoli nam również dogrzać pomieszczenia.

Zalety kominka w domu

Podstawową korzyścią z posiadania kominka jest możliwość używania go jako dodatkowego źródła ciepła. Pozwala on na szybkie i skuteczne dogrzanie wnętrza, które docenimy szczególnie podczas dużych mrozów czy awarii głównej instalacji C.O.. Z kominka możemy z powodzeniem korzystać w sezonie przejściowym, gdy jeszcze nie uruchomiliśmy centralnego ogrzewania, a wieczory są dość chłodne. Wybierając model z płaszczem wodnym, będziemy mogli ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym znajduje się palenisko, ale również dalej położone pokoje czy ciepłą wodę użytkową. Estetyczny kominek jest przy tym funkcjonalną dekoracją salonu, przed którą z przyjemnością spędzimy czas, gdy aura za oknem nie będzie nas rozpieszczać ani skłaniać do wychodzenia z domu.

Wady kominka w domu

Choć kominek wydaje się być rozwiązaniem niemal idealnym, nie brakuje mu także i wad. Koszt zakupu i montażu wysokiej jakości wkładu wraz z obudową może sięgać nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Użytkowanie paleniska nierzadko przyczynia się do szybszego zabrudzenia ścian, generując konieczność ich częstszego malowania. Ponadto składowanie drewna niezbędnego do palenia może sprzyjać pojawianiu się drobnego robactwa w pomieszczeniu. Jeżeli kominek ma być używany jako główne źródło ogrzewania, musimy przygotować się na konieczność częstego i systematycznego dokładania opału oraz usuwania popiołu. W przypadku nieumiejętnego palenia, należy również pogodzić się z możliwością wydostawania się dymu do wnętrza pomieszczeń, a w konsekwencji – niezbyt przyjemnego zapachu rozchodzącego się po domu.

Kominek to popularne rozwiązanie, które pasuje do wnętrz utrzymanych w każdym stylu. Łączy w sobie walory estetyczne i funkcjonalne, znajdując zastosowanie w budynkach całorocznych i letniskowych. Choć posiada sporo zalet, nie brakuje mu także i wad, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego montażu.

materiał partnera

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ