Jak wygląda aktualna sytuacja na lokalnym rynku zatrudnienia i do kogo kierowane są najczęściej oferty typu praca Krosno?
Bezrobocie: Krosno
Osoby szukające w Krośnie pracy od zaraz są, ogólnie rzecz biorąc, w dobrej sytuacji. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (dane na koniec maja 2022 r.) stopa bezrobocia w tym mieście jest zdecydowanie poniżej zarówno wskaźnika krajowego, jak i wojewódzkiego.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wg GUS:
- Krosno – 2,6%,
- powiat krośnieński – 5,3%,
- województwo podkarpackie – 7,5%,
- Polska – 5,1%.
W podanym okresie w krośnieńskim urzędzie pracy zarejestrowanych było około 754 bezrobotnych, o 23 osoby mniej niż w poprzednim miesiącu. W maju do urzędu wpłynęły 172 oferty pracy w Krośnie lub okolicy.
Oferty pracy Krosno i okolice – gdzie szukać?
Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie (wraz z Centralną Bazą Ofert Pracy, w której są dostępne ogłoszenia z urzędu) to dobre źródło pozyskiwania ogłoszeń o pracę, ale nie jedyne. W czasie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia najlepsze efekty przynosi przyjęcie postawy aktywnej. A to oznacza:
- samodzielne przeglądanie ofert,
- rozsyłanie zgłoszeń wraz z CV, listem motywacyjnym,
- udział w targach pracy, wydarzeniach branżowych,
- odbywanie szkoleń, podnoszenie kwalifikacji.
Ogłoszenia dotyczące zatrudnienia w Krośnie publikowane są w różnych miejscach w sieci. Bardzo ważne, by postawić na bezpieczne źródła. Należą do nich duże, renomowane portale rekrutacyjne, np. praca.pl. Jest to platforma ogólnopolska, oferty pracy Krosno zostaną wyświetlone po wpisaniu w pasku wyszukiwarki nazwy tej miejscowości.
Zawody deficytowe: Krosno
W szybkim znalezieniu posady pomoże też rozeznanie się na lokalnym rynku. Kogo poszukują krośnieńscy pracodawcy, a kto musi liczyć się z pewnymi trudnościami w czasie rekrutacji? Cennych informacji w tym zakresie dostarcza badanie Barometr zawodów. Jest ono przygotowywane na podstawie danych z urzędów pracy – nie oddaje zatem w pełni sytuacji w danym mieście czy powiecie, niemniej pozwala zorientować się w ogólnych trendach widocznych na danym rynku pracy.
Zgodnie z badaniem w 2022 r. w Krośnie obserwuje się wysoki deficyt chętnych do podjęcia zatrudnienia oraz spełniających wymagania pracodawców:
- pracowników motoryzacji, przetwórstwa przemysłowego – blacharzy i lakierników samochodowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, spawaczy,
- pracowników budownictwa – murarzy i tynkarzy, cieśli i stolarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, operatorów urządzeń dźwigowo–transportowych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- pracowników różnego rodzaju usług – fryzjerów, szefów kuchni, samodzielnych księgowych, psychologów i psychoterapeutów.
Lista zawodów deficytowych w tym mieście jest jednak znacznie dłuższa. Oferty pracy Krosno kierowane są także między innymi do innych pracowników budowlanki i przemysłu (np. kierowników budowy, robotników budowlanych, inżynierów mechaników czy monterów elektroników). Ze znalezieniem posady nie powinni mieć również problemu nauczyciele różnych specjalności, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści technologii żywienia i żywności, przetwórcy mięsa i ryb, farmaceuci, graficy komputerowi, programiści czy pracownicy ds. techniki dentystycznej. Warto zapoznać się z pełną listą profesji deficytowych, dostępną na stronie badania.
Eksperci rynku pracy wskazali zarazem dwie grupy zawodów nadwyżkowych w Krośnie. Na liście są:
- architekci krajobrazu,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.
Na koniec warto przypomnieć, że szukanie pracy najlepiej rozpocząć od zaktualizowania lub stworzenia nowego, profesjonalnego CV. Powodzenia!
materiał partnera