O podwyżkach poinformował portal Krosno24.pl (kliknij). Od 1 sierpnia 2022 roku obowiązuje nowa taryfa naliczania opłat za ciepło dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. W związku z tym, spółdzielnie przewidują podwyżki opłat za ciepło.
Spółdzielnia „Jedność” pierwszy raz od wielu lat podnosi koszty energii o prawie 70%. Mimo działań termomodernizacyjnych, które miały na celu zmniejszenie kosztów energii, podwyżka okazała się być nieunikniona. Powodem jest m.in. gwałtowny wzrost cen i ograniczenie dostępności paliw, inflacja oraz trudna sytuacja za wschodnią granicą Polski. Może zwiastować to więc jeden z trudniejszych momentów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć w ostatnich latach.
Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła podnosić koszty stopniowo. Pierwszą podwyżkę planuje wprowadzić już od 1 września. Będzie ona wynosić około 30%. Kolejna, wysokości 40%, zaplanowana została na styczeń 2023 roku. W efekcie, daje to aż 70% wzrost cen. Również w tym przypadku spółdzielnia zadbała wcześniej o dodatkowe docieplenie budynków.
- Dociepliliśmy ściany, stropodachy, wymieniliśmy okna na klatkach schodowych oraz drzwi wejściowe. Zainstalowaliśmy urządzenia do regulacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody - powiedział w wywiadzie dla portalu Krosno24.pl, prezes Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Rafał Kielar
Dodatkowo spółdzielnia planuje również przeznaczyć 600 tysięcy złotych na dopłaty do kosztów energii, a podzielniki kosztów, zainstalowane przy grzejnikach, mają pomóc w rozliczaniu realnego zużycia i dokładniejszego rozliczania z niego mieszkańców.
Mimo wzrostu cen, Elektrociepłownia Krosno, dostarczająca ciepło do mieszkań w mieście, i tak jest jedną z tańszych w kraju. Pomogły w tym inwestycje oraz środki unijne. Koszty inwestycji w ostatnim czasie wyniosły aż 72 miliony złotych. Podwyżka, wysokości 70%, jest dzięki temu i tak optymistyczną wersją zdarzeń, ponieważ zakładano, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 100%.
Cały tekst o podwyżkach znajdziecie na portalu Krosno24.pl.
Autor: Martyna Feil