Samorządowa Grupa Zakupowa w Krośnie działa od kilku lat. Jednak wspólny zakup gazu nie uchronił 37 członków przed wzrostem cen tego paliwa. W porównaniu do przetargu z 2020 roku gaz zdrożał o ponad 740 procent dla podmiotów niechronionych oraz od ok. 270 procent do 1750 procent dla podmiotów chronionych i mieszanych.
Grupa zakupowa, której liderem jest Krośnieński Holding Komunalny, obsługuje blisko 250 podmiotów – w tym m.in.: urzędy gmin z podległymi im jednostkami, powiaty, szkoły wyższe czy przedsiębiorstwa komunalne lub mieszkaniowe.
Po raz pierwszy od czasu utworzenia grupy zakupowej w pierwszym postępowaniu przetargowym nie udało się wyłonić podmiotu, który byłby zainteresowany dostawą gazu.
- Przed uruchomieniem postępowania przetargowego bardzo wnikliwie analizowaliśmy sytuację rynkową i wszystkie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na utrudnienia w pozyskaniu ofert. Nie spodziewaliśmy się jednak, że nikt nie będzie zainteresowany naszym postępowaniem - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
W ponowionym postępowaniu została złożona jedna oferta i to tylko na dostawę gazu dla podmiotów niepodlegających ochronie. Ofertę dla tej części zamówienia złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny, proponując cenę 55,526 gr/kWh.
KHK tłumaczy, że oferta była znacznie wyższa od obecnie obowiązującej ceny w grupie, która wynosi 7,520 gr/kWh dla taryf od W-1 do W-3 oraz 7,473 gr/kWh dla taryf od W-4 do W-5. Takie stawki obowiązują jednak tylko do końca października. Nowa cena (55,526 gr/kWh) jest wyższa o 742 procent i będzie obowiązywać od 1 listopada przez 14 miesięcy.
Dla pozostałych członków grupy, czyli tzw. podmiotów mieszanych (częściowo podlegających ochronie taryfowej), po unieważnieniu postępowania przetargowego, zdecydowano o przeprowadzeniu procedury wyboru wykonawcy w trybie "z wolnej ręki".
Propozycje cenowe dla tej części podmiotów z Grupy Zakupowej przedstawiła spółka PGNiG Obrót Detaliczny.
Dla podmiotów chronionych (m.in.: szkoły, przedszkola, żłobki szpitale, domy pomocy społecznej, czy inni odbiorcy społecznie wrażliwi) zaoferowana została stawka 20,017 gr/kWh.
Natomiast dla podmiotów mieszanych PGNiG Obrót Detaliczny zaproponowało stawkę 131,169 gr/kWh. - W ich przypadku za wolumen zapotrzebowania wyłączony z ochrony zapłacą ponad 1752 procent więcej niż płacili wcześniej - podkreślają Władze KHK.
Dodają, że dedykowana im stawka jest blisko 240 procent wyższa niż nowa stawka dla podmiotów niechronionych, uzyskana w ostatnim postępowaniu przetargowym.
- Dzięki temu, że jesteśmy w Grupie Zakupowej i wcześniej podjęliśmy działania związane z przeprowadzeniem postępowań na usługę dostawy paliwa gazowego, udało się nam pozyskać wiążące oferty dla całej Grupy Zakupowej - wyjaśnia Janusz Fic.
Zaznacza, że kryzys na rynku energii potęguje niepewność co do zabezpieczenia gazu na najbliższy okres zimowy. - Obawy o dostępność paliwa gazowego wpływają automatycznie na wzrost cen na rynku i obawiam się, że to może nie być koniec wzrostowego trendu cen - dodaje.
Władze KHK tłumaczą, że konsekwencje podwyżek odczują wszyscy, ponieważ koszty gazu przełożą się na koszty usług, w tym usług komunalnych, a także na budżety wszystkich samorządów.
Wartość zamówienia gazu dla całej Grupy Zakupowej, od 1 listopada 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku, wynosi prawie 39 mln zł (brutto). Oznacza to wzrost ceny o ponad 300 procent dla porównywalnych warunków z roku ubiegłego, kiedy ten sam wolumen gazu kosztował niecałe 13 mln zł.
- W samorządach i spółkach takich jak nasza na pewno zmniejszą się wydatki inwestycyjne. Trzeba będzie również szukać oszczędności w zużyciu gazu i przygotować się na podwyższone koszty zakupu tego paliwa - podkreśla Janusz Fic.
W skład Grupy Zakupowej wchodzą m.in: gminy Besko, Boguchwała, Dębica, Dukla, Dydnia, Jedlicze, Haczów, Lesko, Miejsce Piastowe, Olszanica, Rymanów, Sanok, Tarnowiec, Wojaszówka, Zagórz, Gmina Miasto Krosno, Gmina Miasta Sanoka wraz z podległymi im jednostkami, powiat leżajski, powiat sanocki oraz Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o., Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie, Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kolbuszowa, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o., Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Wspólny Dom" Sp. z o.o., Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach.
Autor: tom