Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 07:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przed budynkiem starostwa

Dzień przed ogólnopolskim Narodowym Czytaniem "Ballad i romansów" na parkingu przed Starostwem Powiatowym można było usłyszeć wybrane utwory ze zbioru poezji, który zapoczątkował w Polsce okres romantyzmu. W sobotę (3 września) akcje wspólnego czytania organizowane są w Krośnie i miejscowościach powiatu.
Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przed budynkiem starostwa

Autor: Tomasz Jefimow

Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Czytaliśmy wtedy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

W kolejnych latach zostały przeczytane dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Nowele" autorstwa: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego oraz "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Rok temu wspólnie czytany był dramat Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej".

Lekturą jedenastej edycji Narodowego Czytania są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

- Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Na wspólną akcję głośnego czytania zaprosił w piątek (2 września) starosta Jan Pelczar. Na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie wystąpił też zespół Łęczanie z Łęk Dukielskich.

W sobotę (3 września) w akcję Narodowego Czytania można będzie się włączyć w Krośnie i kilku miejscowościach w powiecie. Poniżej prezentujemy listę:

  • Krosno – plac przed budynkiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 (godz. 10:00)
  • Dukla – Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli (godz. 10:00)
  • Chorkówka – plac przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu (godz. 10:00)
  • Żarnowiec – Muzeum Marii Konopnickiej (godz. 10:00)
  • Rymanów-Zdrój – Galeria Sztuki, ul. Zdrojowa (godz. 16:00)
  • Korczyna – Zamek Kamieniec (godz. 18:00)

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ