Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poznaj Krosno w najdrobniejszych szczegółach. Działa już ortofotomapa

To dostępna z poziomu przeglądarki mapa miasta. Powstała w oparciu o 15 000 zdjęć i 32 355 panoram. Jak zapewniają autorzy – to pierwszy taki projekt w Polsce, w ramach którego pozyskano różnego typu dane z pułapu lotniczego i poziomu ulicy w tym samym czasie.
Poznaj Krosno w najdrobniejszych szczegółach. Działa już ortofotomapa

Autor: Tomasz Jefimow

Cyfrowa mapa miasta powstała na zlecenie krośnieńskiego magistratu. - W ramach w ramach projektu "Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO" - mówi Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna. Dodaje, że to pierwsze z 35 przedsięwzięć, które zostało już całkowicie zakończone.

Polegało m.in. na wykonaniu cyfrowych fotogrametrycznych zdjęć lotniczych pionowych, ukośnych i skaningu laserowego. W jego ramach wykonano także zdjęcia sferyczne krośnieńskich ulic.

- Efektem prac było wykonanie m.in. prawdziwej ortofotomapy, zdjęć ukośnych prezentujących widok wszystkich fasad budynków i obiektów z czterech głównych kierunków świata, sklasyfikowanej chmury punktów, modelu 3D miasta i panoram sferycznych z poziomu ulicy - tłumaczy Sławomir Mleczko ze spółki MGGP Aero.

- To nowe narzędzie dla wydziału geodezji i geodetów, ale też dla mieszkańców, inwestorów i turystów - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Dodaje, że miasto w 3D dostępne w przestrzeni wirtualnej to także świetny materiał dla rynku obrotu nieruchomościami. - Dzięki interaktywnemu linkowi do danego widoku każdy może pokazać dokładnie nieruchomość która jest na sprzedaż czy wynajem - tłumaczy.

Piotr Przytocki podkreśla, że dzięki aplikacji oraz jej funkcji porównywania dwóch wybranych ortofotomap, każdy może się przekonać, jak na przestrzeni ostatnich 20 lat zmieniło się Krosno.

Korzystając z aplikacji każdy może wykonać wiele rodzajów pomiarów – m.in. wysokości obiektów na zdjęciach ukośnych czy danych 3D, powierzchni elewacji i oszacowania kosztu np. termomodernizacji wybranego budynku.

Twórcy aplikacji podkreślają, że serwis posiada także dodatkowe narzędzia. Wśród nich m.in.:

  • funkcja generowania przekrojów na danych 3D, w tym odczytywania kąta nachylenia dachu
  • analiza zacienienia w wybranym przez użytkownika dniu i godzinie
  • możliwość określania potencjału solarnego dachów

Zdjęcia lotnicze zostały wykonane 12 maja. Sześć kamer wykonało łącznie 15 000 zdjęć, które później użyte zostały do opracowania finalnych produktów.

- Równolegle do nalotu trwała inwentaryzacja blisko 160 kilometrów ulic miasta, podczas której samochód specjalnym zestawem kamer zamontowanym na dachu, wykonał 32 355 panoram - mówi Sławomir Mleczko.

Zaznacza, że Krosno jest pierwszym miastem w Polsce, które ma wszystkie dane pozyskane praktycznie w tym samym czasie.

- W trakcie trwania nalotu warunki pogodowe były doskonałe, co przełożyło się na wysoką jakość zarówno pozyskanych danych, jak i finalnych opracowań - mówi Sławomir Mleczko. Dodaje, że rozdzielczość zdjęć jest bardzo wysoka, a określana jest przez rozmiar piksela terenowego, który wynosi 5 centymetrów.

Na stronie internetowej każdy może obejrzeć miasto z kilku perspektyw. Z góry jest do dyspozycji 5 – jedna pionowa oraz 4 ukośne. Zostały one uzupełnione pełnym widokiem 360 st. "z poziomu ulicy".

Ortofotomapa dostępna jest na stronie krosno.obliview.com

Władze Krosna zachęcają wszystkich do korzystania z zasobów serwisu.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama