Współpraca, rozwój, działanie - to trzy słowa, które świetnie opisują Fundację GraTy. Choć jest młoda, swój potencjał buduje na wieloletnim doświadczeniu aktywistycznym jej członków. GraTy to projekty społeczne, wydarzenia skupione wokół grywalizacji, fotografii, filmów, działalności artystycznych, pomocowych, a także przedsiębiorstwa GraTYfikacje!
Siedziba, znajdująca się na ul. Słowackiego 9 w Krośnie, otwartymi drzwiami zaprasza każdego zainteresowanego światem gier i fantastyki.
- Piszemy i realizujemy projekty społeczne, tworzymy gry miejskie, games roomy z planszówkami i VRem, kręcimy filmy, archiwizujemy wspomnienia, prowadzimy Fundację i przedsiębiorstwo społeczne. A to wszystko dzięki grupie zaangażowanych aktywistów i społeczników! - mówi Damian Piórko Ziemba, lider w Szkole Liderów PAFW, organizator społecznościowy i prezes Fundacji GraTy.
Projekty, wydarzenia i inicjatywy - Fundacji GraTY
- Jednym z działań NGO jest prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego pod nazwą GraTyFIKAcje. To kreatywna przestrzeń cyfrowa a zarazem szereg inicjatyw. Biuro zlokalizowane jest w jednej z kamienic na ul. Słowackiego 9 w Krośnie. - mówi Piotr Kuliga, wiceprezes a zarazem fotograf
To otwarta dla każdego strefa coworkingowa oraz pokój gier, w którym to mieszkańcy Krosna i okolic mogą wspólnie się spotykać w jednej przestrzeni. W ich ręce jest oddane pomieszczenie wyposażone w komputery, drukarkę, projektor i nagłośnienie. A po wcześniejszym umówieniu się jest szansa na rozstawienie obszaru roboczego w nurcie makerspace. Pracowni wyposażonej w sprzęt audio, maszyny krawieckie, wideo oraz foto do prowadzenia warsztatów, treningu i nagrywania materiałów.
Nie tylko praca i nauka, a także rozrywka
W takim inkluzywnym miejscu założyciele fundacji chca stworzyć dogodną lokalizację do wymiany pomysłów, idei, współpracy i budowania relacji. Aby objąć różnych odbiorców organizowane są wydarzenia dedykowane dzieciom, młodzieży, dorosłym lub seniorom. Ich uczestnicy będą także odkrywać różne formy gier, korzystać z warsztatów technologicznych, brać udział grach ruchowych na konsoli, poznawać gry fabularne, figurkowe, a także eksplorować wirtualną rzeczywistość. Uzupełnieniem pokoju gier jest oddanie do dyspozycji zainteresowanych gier planszowych. W zasobach fundacji jest kilkaset tytułów, od prostych imprezowych, przez rodzinne aż po zaawansowane strategie. Księgozbiór podręczników RPG do rozgrywek w gry fabularne, a także makieta oraz gry bitewne, z których można korzystać.
Dlaczego akurat gry?
Gry, choć wydawałoby się trywialną rozrywką, mogą stanowić doskonałe uzupełnienie szerokiej gamy zajęć, tworząc nowe możliwości związane z game based learning. Czyli zastosowaniem gier w edukacji. Korzystając z interaktywnej rozgrywki, gracze i graczki mogą programować doświadczenia według własnego uznania, aktywizować się przy angażujących treściach. Często przy jednej planszy, przygodzie,
Miejsce dialogu i aktywności
- Chcemy uczynić z biura fundacji tak zwane trzecie miejsce, które oprócz szkoły i domu spełnia rolę społeczną i kulturalną. Środowiska gdzie rodzą się pomysły do działania, oddolne inicjatywy, pogłębia integracja a odwiedzający mają szansę poznać grywalizacje i storytelling. - opowiada Barbara Płaza, animatorka społeczna a zarazem fundacyjna krawcowa.
Wielokrotnie podczas prowadzonych konsultacji, w których brali udział mieszkańcy miasta zwracali uwagę na potrzebę stworzenia takiego miejsca. Czynne biuro na Słowackiego 9, wypełnione leżakami, pufami, urządzeniami, grami i maszynami. Pokój gier pozwala na prowadzenie wszelkiej maści warsztatów, prelekcji oraz spotkań. W tematach takich jak opowiadanie historii, fotografia, krawiectwo, grafika, bajanie, bajkoterapia, gry miejskie, fabularne, bitewne i planszowe. Każda z dziedzin pozwala na rozwijanie zupełnie innych umiejętności, przy kontakcie z nią. Cechą łączącą jest to, iż można je przenosić między różnymi grupami wiekowymi, społecznymi a także używać jako budowania relacji. Wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony uczestnika, jak i prowadzącego, dzięki czemu proces warsztatów jest twórczy, oparty na własnych odkryciach i refleksji. Wspólne zajęcia budują relację oraz uczą współpracy. Wszystko idealnie wpasowuje się w misję fundacji, której celem jest aktywizowanie i łączenie lokalnej społeczności.
Film z otwarcia fundacji (kliknij tutaj)
Źródło: Fundacja GraTy