Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 20:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gry dla seniora i nie tylko

W pewnym wieku warto jest zadbać o sprawność pamięci i umysłu. Bez nieustannego ćwiczenia pamięci łatwo jest popaść w demencję starczą. To proces powolny i sukcesywny, któremu można zaradzić będąc aktywnym. Pomóc w walce z demencją, zapominaniem i osłabioną reakcją, refleksem mogą gry i zabawy pamięciowe, logiczne, na spostrzegawczość. Wiek absolutnie nie powinien być usprawiedliwieniem dla zaników pamięci. Przy dobrej higienie umysłu i stulatek doskonale poradzi sobie z zapamiętaniem numeru telefonu, listy zakupów, czy recytacją wiersza.
Gry dla seniora i nie tylko

Autor: www.freepik.com

Gry aktywizacyjne dla seniorów

Osoby starsze również potrzebują rozrywki. Jedną z form aktywności towarzyskiej są wspólne spotkania przy kartach, szachach, czy planszówkach. Niektórym może wydawać się to dziecinne, ale na rynku dostępna jest bardzo obszerna paleta gier planszowych, przygodowych, logicznych dla dorosłych. Są one dostosowane poziomem trudności, wymaganej wiedzy do wieku graczy. Również puzzle są świetną rozrywką ćwiczącą spostrzegawczość, wzrok. Popularnymi grami polecanymi dla seniorów są scarble, rummikub, UNO i wiele innych. Gry dla seniora nie stanowią wyodrębnionego asortymentu i często pokrywają się z grami dla dzieci i młodzieży. Ich wartość doceniana jest przez wielu terapeutów, którzy mają do czynienia z osobami starszymi, zwłaszcza po udarze, z chorobą Alzheimera, czy demencją.

Gry familijne łączą pokolenia

Aby poprawić stan bystrości umysłu na starość nie trzeba zbyt wiele, wystarczy rozwiązywać krzyżówki, sudoku lub zająć się wnukami, a wraz z maluchami grać w gry planszowe, karciane, familijne. Wbrew pozorom zabawa może pozytywnie wpływa na psychikę i umysł nie tylko dzieci, ale i osób starszych. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy włączające gwarantują aktywność seniorom i są wskazane zarówno osobom starszym z problemami zdrowotnymi, pamięcią, schorzeniami neurologicznymi, jak również każdemu kto chce jak najdłużej zachować sprawność umysłową. Gry familijne to świetny sposób na spędzenie czasu dzieci, rodziców, dziadków. Przy okazji rozgrywek można zaznać szeregu emocji jak też przekazać mądrość dziadków wnuczętom.

Gry manipulacyjne, zręcznościowe

Trudno wymagać, aby seniorzy grali w dwa ognie, czy w klasy, by ćwiczyć refleks i zręczność. Zwłaszcza jeśli dotyczy to terapii osób z problemami zdrowotnymi w obszarze ośrodka ruchu, wzroku, słuchu. O wiele łatwiej wyobrazić sobie zabawy takie jak głodne hipopotamy czy skaczące małpki. W zależności od potrzeb terapia może bazować na samodzielnym ćwiczeniu manipulacyjnym z sorterem, klockami, puzzlami czy memory, bądź grami interaktywnymi. Rozmaite gry zręcznościowe do ćwiczenia koordynacji ręka oko pomagają walczyć z objawami choroby Parkinsona. Pomagają osobom starszym cierpiącym na drżenie rąk i nie tylko. Poprzez zabawę zapewniają potrzebna rehabilitację. Nie są obciążające fizycznie ani psychicznie.

Słowne łamigłówki

Gry słowne to doskonałe ćwiczenie logopedyczne, ale również wyzwanie dla umysłu. Poziom gry nie musi być zawyżony, by gra spełniała swe zadanie terapeutyczne. Klasyczne państwa miasta nie wymagają nawet zakupu zestawu gry, wystarczy kartka i długopis, podobnie w przypadku kalamburów, czy scrabli w wersji mistrza słowa. Jak się okazuje seniorzy cenią sobie gry znane z młodości, które dobrze znają i które je wciąż bawią. Słowne łamigłówki doskonale pobudzają połączenia nerwowe w mózgu, dbając o receptory pamięci.

Materiał partnera


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ