Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 12:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podkarpacka Rada Przemysłu Przyszłości już działa. W jakim celu powstała?

Uroczysta inauguracja Podkarpackiej Rady Przemysłu odbyła się w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie. W jej skład weszli przedstawiciele podkarpackich uczelni i firm z regionu, samorządowcy i organizacje społeczne.
Podkarpacka Rada Przemysłu Przyszłości już działa. W jakim celu powstała?

Autor: FB Podkarpackie Centrum Innowacji

Regionalne rady przemysłu powstają w całym kraju. Jak podkreśla ministerstwo funduszy i polityki regionalnej – są one ważnym elementem ekosystemu tworzenia transformacji cyfrowej w regionach.

Resort tłumaczy, że w skład Rad Przemysłu Przyszłości wchodzą przedsiębiorstwa, jednostki naukowe i badawcze, przedstawiciele administracji publicznej oraz organizacje społeczne. Ich zadaniem jest inicjowanie przedsięwzięć popularyzujących cyfryzację, dzielenie się wiedzą, budowanie relacji oraz adaptacja rządowych i samorządowych rekomendacji w zakresie polityki przemysłowej.

W podkarpackiej Radzie zasiądą między innymi przedstawiciele takich firm jak ProtoLab, HugeTech, Siarkopol, TechUp.

- Działalność Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości opiera się na trzech filarach: transfer wiedzy, think tank i integrator ekosystemu przemysłu 4.0., a zasadniczym celem istnienia i funkcjonowania platformy są działania miękkie zmierzające ku szybszemu rozwojowi polskiej gospodarki w kierunku cyfryzacji, automatyzacji i tego wszystkiego, co nazywamy przemysłem przyszłości - podkreśla Piotr Bober, członek zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Możliwości finansowania działań Podkarpackiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości z Funduszy Europejskich przedstawiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Budżet przewidziany w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 na rozwój przedsiębiorczości to 500 mln euro. Z tej puli Podkarpacka Regionalna Rada Przemysłu Przyszłości będzie mogła skorzystać między innymi na wsparcia MŚP z Polski Wschodniej w obszarach automatyzacji, robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśniła.

Dodała, że Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 umożliwią dofinansowanie rozwoju cyfryzacji w Polsce. Zaznaczyła, że w tym obszarze ministerstwo planuje skierować wsparcie zarówno do przedsiębiorców, którzy zajmują się tworzeniem rozwiązań cyfrowych, jak i tych, którzy zastosują je w swojej działalności gospodarczej.

Resort podkreśla, że priorytetem w działaniach Rady jest również tematyka dostępności, szczególnie w zakresie tworzenia warunków pracy i zatrudnienia w przemyśle dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Zgodnie z założeniami Podkarpackiej Rady Przemysłu Przyszłości przedsiębiorcy mają zyskać łatwiejszy dostęp do praktyków i naukowców z doświadczeniem we wdrażaniu nowych technologii i szkoleń, a eksperci pomogą im w opracowaniu strategii transformacji cyfrowej.

Jednym z głównych celów inicjatywy jest również wzmacnianie kompetencji kadr dla przemysłu przyszłości.

- Cieszę się, że działalność Rady, która została powołana w naszym województwie będzie się skupiać na analizie regionu w zakresie transformacji cyfrowej, szkoleniach i warsztatach dla menadżerów branży produkcyjnej. Wierzę, że da to dodatkowy impuls do rozwoju gospodarczego Podkarpacia. Ważne będzie także uruchomienie dodatkowego narzędzia dla przedsiębiorców tzw. nawigatora finansowego, dzięki któremu przedsiębiorca będzie mógł poznać aktualne możliwości finansowania - mówi marszałek Władysław Ortyl.

Autor: tom
Zdjęcia: FB  Podkarpackie Centrum Innowacji



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ