Jak działa śrutownik?
Śrutownik to urządzenie służące do rozdrabniania kukurydzy, żyta, owsa, grochu białego, fasoli czy pszenicy na pasze dla zwierząt hodowlanych. System działania śrutownika zależy od wybranego modelu. Do najpopularniejszych należy śrutownik bijakowy. W tym przypadku rozdrabnianie odbywa się za pomocą metalowych płyt przymocowanych do wału. Płyty obracają się w błyskawicznym tempie, rozdrabniając ziarna. Wielkość drobinek zależy od rodzaju zamontowanego sita. Im mniejsze ma oczka, tym drobniej zostaną zmielone ziarna.
Ile kosztuje śrutownik bijakowy?
Na zakup dobrej jakości śrutownika należy przeznaczyć ok. 1000 zł. W sklepach dostępne są także części wymienne do śrutowników, czyli noże i sita. Ceny akcesoriów wahają się między 120zł – 160zł. Śrutowniki do zbóż można zakupić w sklepach rolniczych. Dobre urządzenia znajdziemy przede wszystkim w sklepach, które działają na rynku od wielu lat i współpracują bezpośrednio z producentami. Warto skorzystać z oferty sklepów internetowych. Wówczas można dokładnie zapoznać się z opisem produktu i opiniami innych klientów. Ponadto nie musimy nigdzie jechać po urządzenie. Sprzęt zostanie przywieziony przez kuriera, a to oznacza dużą oszczędność czasu dla kupujących.
Śrutownik do zboża używany
W serwisach ogłoszeniowych zamieszczane są oferty sprzedaży używanych śrutowników do zboża. Czasami można trafić na modele w dobrym stanie, ale jeśli nie obejrzymy urządzenia osobiście, nie mamy pewności co dokładnie do nas trafi. Nie wiemy przecież czy sprzęt był używany w dużym gospodarstwie, gdzie codziennie śrutowano zboże, czy też w mniejszym, gdzie posługiwano się nim sporadycznie. Jeżeli nie mamy możliwości sprawdzenia sprzętu osobiście przed zakupem, lepiej jednak wybierać nowe modele zakupione w zaufanym sklepie rolniczym.
Mały śrutownik do zboża
Najnowsze modele śrutowników dostosowane są do rozdrabniania wielu gatunków ziaren. Mają silniki odporne na kurz i drobinki ziaren. Wykonane są z wytrzymałych kompozytów, które cechuje duża odporność na uszkodzenia mechaniczne przy stosunkowo niewielkiej masie. Oznacza to, że śrutownik może być bez problemu przenoszony i ustawiany w różnych miejscach. Co więcej, nowoczesne śrutowniki mogą tez pełnić rolę mieszalników, w których paszę miesza się z witaminami. Urządzenia posiadają zabezpieczenie termiczne chroniące przed przegrzaniem oraz funkcję automatycznej regulacji przepływu zboża. Do zestawu dołączony jest pojemnik na gotową śrutę. Dostępne są modele o mniejszej i większej mocy. Ten pierwszy pozwala na ześrutowanie 80 kg/h przy zastosowaniu sita 2,5mm i 250 kg/h przy zastosowaniu sita 8mm. Z kolei śrutownik o większej mocy (750W) ześrutuje 130 kg/h przy zastosowaniu sita 2,5mm oraz 260 kg/h przy zastosowaniu sita 8mm. Warto dodać, że do nowszych modeli śrutowników dołączanych jest kilka sit o różnej wielkości oczek. Dzięki temu urządzenie jest uniwersalne i można za jego pomocą przygotować paszę dla różnych gatunków zwierząt hodowlanych.
Śrutownik – dlaczego warto kupić?
Po co trudzić się z rozdrabnianiem ziaren na śrutę skoro można kupić gotową paszę? Dzięki śrutownikowi można przyrządzać pożywienie z wybranych gatunków zbóż, tak, aby uzupełnić u zwierząt niedobory konkretnych składników odżywczych. Ponadto niektórzy hodowcy chcą karmić zwierzęta uprawianymi przez siebie zbożami, ponieważ wiedzą, że nie stosują na polach szkodliwych środków chemicznych.
Śrutownik to urządzenie, które przyda się każdemu hodowcy zwierząt gospodarskich. Za pomocą śrutownika można przygotować odżywcze, pełnowartościowe pasze zbożowe, które wpłyną na poprawę dobrostanu stad i na poprawę jakości mięsa.
Materiał zewnętrzny