Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 11:03
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za ciepło na pewno nie zapłacimy mniej. Władze KHK nie wykluczają też podwyżki

Na obniżkę rachunków za ciepło mogła wpłynąć rekompensata dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Ta jednak nie należy się Elektrociepłowni Krosno. Krośnieński Holding Komunalny postanowił wytłumaczyć dlaczego. Władze spółki przekazują przy tym, że nie są wykluczone podwyżki cen ciepła systemowego.
Za ciepło na pewno nie zapłacimy mniej. Władze KHK nie wykluczają też podwyżki

Autor: Krośnieński Holding Komunalny

Rządowe wsparcie dla ciepłowni dostarczających ciepło dla mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów podłączonych do sieci ciepłowniczej nie obejmie klientów Elektrociepłowni Krosno.

Powodem – jak tłumaczą władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego – jest taryfa stosowana przez krośnieńską elektrociepłownię. - Nawet po ostatniej podwyżce z lipca tego roku jest niższa o ponad 66 procent od taryfy z rekompensatą - zaznaczają.

Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, zauważa, że brak rekompensaty wydaje się nie być dobrą informacją dla mieszkańców Krosna.

- Jednak gdy dokonamy głębszej analizy, to wynika z niej, że rekompensata nie przysługuje nam, ponieważ ceny ciepła z Elektrociepłowni Krosno są niższe niż ceny wskazane w ustawie, od których przysługuje rządowe wsparcie, a to oznacza, że krośnianie zapłacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostaną objęte rządową rekompensatą - wyjaśnia.

Według ustawy z 15 września tego roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, wsparcie i rekompensaty przysługują przedsiębiorstwom energetycznym, u których średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach innych niż gaz ziemny i olej opałowy.

W Elektrociepłowni Krosno, w której ciepło w ponad 90 procentach produkowane jest z ekologicznej biomasy, w tym ponad 50 procentach w układzie kogeneracyjnym, średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 84,04 zł/GJ.

- Generalnie mamy taniej - podkreśla Janusz Fic.

Tłumaczy, że jest to wynik inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez spółkę w ostatnich latach. - To też potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne i dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta - mówi Janusz Fic.

Będzie drożej?

Władze Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego nie wykluczają podwyżki cen ciepła wytwarzanego przez Elektrociepłownię Krosno. Jak tłumaczą – biomasę i miał węglowy spółka kupuje aktualnie po wyższych cenach, niż te, które zostały ujęte i zatwierdzone w taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022 roku.

- Obserwujemy sytuację na rynku paliw i niestety nie jest ona stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą nas zmusić do wdrożenia kolejnych podwyżek cen - mówi Janusz Fic.

Autor: tom
Zdjęcia: Krośnieński Holding Komunalny



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ