Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 02:53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Premiera serialu dokumentalnego o Ignacym Łukasiewiczu

Powstał serial dokumentalny o Ignacym Łukasiewiczu. Od piątku (7 października) będzie można go oglądać na YouTube Narodowego Centrum Kultury.
Kliknij aby odtworzyć

Pięcioodcinkowy dokument historyczny opowiada o działalności społecznej Ignacego Łukasiewicza. Produkcja powstała na zamówienie Narodowego Centrum Kultury, a została zrealizowana przez Agencję Filmową i Reklamową Trznadel Media.

- Każdy z odcinków ma ok. 10 min. i nawiązuje do jednego z miast, które odegrały znaczącą rolę w życiu Ignacego Łukasiewicza, mamy więc Gorlice, Jasło, Bóbrkę, Chorkówkę i Zręcin. W tych miejscowościach odkrywamy ślady Łukasiewicza, ale równocześnie próbujemy odkrywać prawdę jakim człowiekiem był Ignacy i opowiadamy o Galicji drugiej połowy XIX w. – mówi Jakub Kowalczyk – scenarzysta i reżyser filmu.

W produkcji wzięli udział eksperci: prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katarzyna Liana – kustosz Muzeum PTTK w Gorlicach, Mariusz Światek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Wojciech Żurkiewicz – regionalista, ks. dr Wacław Socha – proboszcz parafii w Zręcinie.

Na potrzeby serialu twórcy stworzyli serię animowanych ilustracji pokazujących nieistniejące już miejsca w tym min.: jasielskie koszary, destylarnię w Ulaszowicach, zakład wodoleczniczy w Bóbrce, oraz wydarzenia: operację chirurgiczną w szpitalu we Lwowie, podczas której do oświetlenia użyto lampy naftowej Łukasiewicza, uroczystość zapalenia ulicznej lampy naftowej w Gorlicach, pogrzeb Łukasiewicza w kościele w Zręcinie. Muzykę do serialu skomponował jaślanin Wojtek Nowicki.

- Mimo krótkiej formy, w każdym z odcinków dużo się dzieje. Wykorzystaliśmy archiwalia, animacje, ujęcia filmowe, które powstały w tym m.in. w dworze w Kopytowej i w muzeum aptekarskim w Bieczu. Pojawia się tam bardzo dużo kontekstów i mamy nadzieję, że widzom będzie się miło ten serial oglądało – mówi Piotr Trznadel, operator i montażysta filmu.

- Myślę, że cała seria jest warta uwagi, chociażby przez fakt, że pokazujemy Ignacego Łukasiewicza również od tej prywatnej, nieznanej szerzej strony – dodaje Jakub Kowalczyk.

Serial do obejrzenia na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury pod tym linkiem (kliknij tutaj).

Źródło: Trznadel Media



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ