Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 08:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powołano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego. Scania zasiliła JRG Krosno

W Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie 10 października została powołana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "KROSNO". To nieczęste rozwiązanie w PSP, ponieważ na bazie jednej JRG funkcjonują dwie grupy specjalistyczne. Druga jest ze specjalizacją wysokościową. Do JRG na potrzeby nowej grupy trafił specjalistyczny samochód. 
Powołano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego. Scania zasiliła JRG Krosno

Autor: krosno112.pl

Grupa "Wysokościowa"

Do tej pory w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie funkcjonowała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "KROSNO", która interweniuje kilkanaście razy w roku na terenie powiatów: krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego, jasielskiego, przemyskiego, strzyżowskiego, dębickiego oraz ropczycko – sędziszowskiego. Na czele grupy stoi st. kpt. Mateusz Dębiec - zastępca dowódcy JRG Krosno. Niedawno zastąpił na tym stanowisku bryg. Krzysztofa Marszałka, który został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie.

- Działania grupy wysokościowej polegają na prowadzeniu działań ratowniczych przy wykorzystaniu technik alpinistycznych - mówi st. kpt. Mateusz Dębiec

Ostatnio grupa interweniowała kilka dni temu we Wrocance, gdzie do studni wpadł mężczyzna. Pisaliśmy o tym tutaj (kliknij).

Powołanie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego "KROSNO"

W dniu 10 października 2022 r. rozkazem Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie st. bryg. Zbigniewa Nowaka na polecenie podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca powołana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "KROSNO". To ewenement na skalę krajową, ponieważ niewiele komend PSP w Polsce posiada dwie specjalizacje. Krośnieńska komenda charakteryzuje się jednak jednym z największych stanów kadrowych w kraju oraz sporym taborem specjalistycznych pojazdów (kliknij tu i zobacz). Do 9 października w województwie funkcjonowały dwie grupy specjalistyczne na bazie JRG 1 Rzeszów.

Na czele grupy stanął mł. bryg. Dariusz Gruszka - dowódca JRG Krosno, a jego zastępcą kpt. Krzysztof Krukar - zastępca dowódcy zmiany służbowej (3). Grupa ma liczyć co najmniej 36 strażaków z odpowiednim przeszkoleniem. 

- Utrzymanie gotowości określonego poziomu wymaga spełnienia standardów w zakresie realizowanych zadań ratowniczych, liczebności dostępnych strażaków lub ratowników i ich kwalifikacji oraz wyposażenia sprzętowego, określonego dla danego poziomu. - mówi mł. bryg. Dariusz Gruszka szef grupy i dowódca JRG Krosno. - Grupa przeznaczona jest do działań związanych z wypadkami samochodów ciężarowych, pojazdów szynowych lub innych, które swoimi gabarytami i masą wymagają użycia ciężkiego sprzętu ratowniczego.

Krośnieńska grupa będzie pełnić gotowość operacyjną na poziomie "A", czyli to znaczy, że w skład sekcji ratownictwa technicznego grupy wchodzą samochody pożarnicze: SCRd Volvo Megacity oraz SRt Scania. Dodatkowo skład grupy uzupełni samochód operacyjny dla dowódców grupy. Obecnie będzie wykorzystywany jeden z samochodów operacyjnych KM PSP Krosno, jednak docelowo (jeszcze w tym roku) do JRG Krosno trafi nowy pojazd. 

Nowe grupy SGRT na Podkarpaciu

Powołanie do życia grupy krośnieńskiej, to tylko część szerszego planu Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie. Również od 10 października powołano Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego (SGRT) w KP PSP Jarosław (tam z Rzeszowa trafił samochód "Rotator"), w KP PSP Stalowa Wola - JRG 1 (z Jarosławia przekazano samochód "Holownik"), w KP PSP Mielec - JRG 2 (z Jarosławia przekazano kontener inżynieryjny). Natomiast do grupy krośnieńskiej trafił średni samochód ratownictwa technicznego SRt Scania P370. Grupy są rozlokowane przy głównych trasach tranzytowych w województwie. Docelowo, za kilka lat grupa krośnieńska zostanie przeniesiona do powstającej w Dukli Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Nowy obiekt powstaje tuż przy budowanej drodze ekspresowej S19 (budowa odcinka od Dukli do Barwinka rozpoczęła się wczoraj: kliknij)

Jakie poziomy gotowości operacyjnej?

  • Grupa A - na wyposażeniu ma Holownik
  • Grupa B - na wyposażeniu ma Rotator
  • Grupa C - na wyposażeniu ma dźwig

Dodatkowo na wyposażeniu grupy jest co najmniej średni samochód ratownictwa technicznego lub kontener inżynieryjny. 

Gotowość operacyjna grup w województwie podkarpackim:

  • KM PSP Krosno - Grupa A
  • KP PSP Stalowa Wola - Grupa A
  • KP PSP Jarosław - Grupa B
  • KP PSP Mielec - Grupa C

Wszystkie grupy mają osiągnąć pełną gotowość do podejmowania działań ratowniczych do 17 października 2022 r. 

Z JRG Sanok do JRG Krosno

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "KROSNO" na swoim stanie posiada obecnie dwa specjalistyczne samochody: SCRd Volvo Megacity "Holownik" i SRt Scania "Technik". Pierwszy z pojazdów trafił do Krosna z Rzeszowa w 2011 roku. Jest to obecnie najstarszy samochód ratowniczy w JRG Krosno (rok produkcji: 1997). W przyszłości zostanie zastąpiony nowym nowocześniejszym samochodem.

SCRd, czyli specjalistyczny ciężki samochód ratownictwa drogowego wyjeżdża najczęściej do zdarzeń z udziałem samochodów ciężarowych, ale również do innych miejscowych zagrożeń. Na przykład kilkanaście lat temu po wybuchu gazu w budynku mieszkalnym, prowadzono nim działania usunięcia połaci dachu. Pojazd był też dysponowany do podniesienia samochodu śmieciarki, pod którym znajdował się człowiek.

Natomiast w poniedziałek 10 października do JRG Krosno zajechał "nowy" pojazd. Od 2018 roku do niedzieli 9 października samochód był na wyposażeniu JRG w Sanoku. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego w Rzeszowie pojazd przeniesiono do JRG w Krośnie na potrzeby nowopowołanej grupy.

Jest to średni samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Scania P370. Producentem nadwozia jest firma Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak i do JRG Sanok trafił w 2018 roku. Wóz wyposażony jest w dwa ciężkie zestawy do ratownictwa drogowego firmy Lukas (rozpieracze, nożyce, rozpieracze kolumnowe hydrauliczne), agregat hydrauliczny o napędzie elektrycznym, agregat hydrauliczny o napędzie spalinowym, agregat prądotwórczy, poduszki pneumatyczne, kliny schodkowe, zestaw ratownictwa medycznego: PSP R1, defibrylator AED, substancje absorbujące do neutralizacji płynów eksploatacyjnych, pilarki do drewna, piły do betonu i stali, podpory do stabilizacji, żuraw hydrauliczny HMF 910 z wciągarką, przenośny zestaw oświetleniowy, młoty udarowo-obrotowe (o napędzie elektrycznym i napędzie spalinowym), zestaw narzędzi nieiskrzących, sprzęt burzący, zestaw ratownictwa wysokościowego, wentylator nadmuchowo-wyciągowy z napędem elektrycznym, miernik wielogazowy, detektor ultradźwiękowy, kamera termowizyjna, wciągarka o napędzie hydraulicznym i generator elektryczny zabudowany na stałe w pojeździe o mocy 20kVA.

- Jest to w większości rodzaj sprzętu, który był już na wyposażeniu JRG Krosno, jednak dzięki doposażeniu w ten pojazd, mamy zwiększenie jego ilości - mówi mł. bryg. Dariusz Gruszka

Grupa pełną gotowość operacyjną wraz z zatwierdzonym rejonem działania ma osiągnąć do 17 października. 

krosno112.pl

 

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ