Te trzy serie koni zestawiają na jednej płaszczyźnie różne, niekiedy skrajne emocje i postawy. Mamy więc symbole pokoju, pojednania, erotyzmu, czułej harmonii, kreatywności, a tuż obok alegorie niespokojnego ducha, siły, często ślepej, zniszczenia.
- „To alegoria koła życia - z jego okresami stabilności i momentami niepewności, załamania – jednym słowem kardiogram życia” - mówi o swoich działach artystka i dodaje: „Na życiowym rozdrożu jesteśmy cały czas. Chodzi o wolny wybór każdego człowieka. Zatem jaką drogę wybieram - jakie zasady rządzą moimi wyborami? Czy wybieram bierną, wygodną pozycję obserwatora, który nie jest zobowiązany do podejmowania żadnych decyzji? Czy staję po stronie autorytetu władzy i systemu? Czy też wolę stanąć po stronie duchowości, miłości i iść za głosem serca?”
Anda Munkevica – łotewska artystka i projektantka szkła, ur. 1974 r.
Anda Munkovica to artystka wybitna, która z niezwykłym mistrzostwem wykorzystuje i uwypukla plastyczne oraz wizualne właściwości szklanej materii. Jej kompozycje, na przemian ekstremalnie dynamiczne i uspokojone urzekają grą świateł i cieni na monochromatycznych powierzchniach. Ekspozycję uzupełnią filmy prezentowane na ścianach sali – graficzne, a jednocześnie dynamiczne, jak cała wystawa. Całość spowija muzyka (fragment ścieżki dźwiękowej z „Fratres” Arvo Pärta). Wystawa wprost zawłaszczają widza, wciągając go w zbudowaną przez artystkę filozoficzną narrację. Nie bez znaczenia jest też mistrzowska obróbka szkła dowodząca doskonałego technicznego warsztatu Munkovicy.
Absolwentka wydziału szkła Akademii Sztuki Łotewskiej, członkini Stowarzyszenia Projektowania Szkła Łotewskiego Związku Artystów Plastyków. Współwłaścicielka pracowni projektowania szkła – AM studio.
W dorobku ma 2 wystawy indywidualne (na Łotwie i w USA) oraz 25 wystawy grupowych, zorganizowanych w wielu krajach na całym świecie.
W ramach przyznawanych stypendiów artystycznych pracowała w Bułgarii, Rosji, USA, Litwie, Finlandii i Danii.
Jej dzieła znajdują się w wielu światowych kolekcjach, m.in. Corning Museum (USA), Muzeum Sztuki Stosowanej (Ryga, Łotwa). Europejskim Muzeum Szkła Nowoczesnego w Rodental (Niemcy), Glassmuseum Lommel (Belgia), Coganezaki Muzeum Szkła (Japonia), Wszechrosyjskim Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Moskwa, Rosja), Lwowskim Narodowym Muzeum Sztuki (Ukraina), Międzynarodowym Studio Szkła Eksperymentalnego, Bardudvarnok (Węgry) oraz w zbiorach prywatnych.
Wernisaż 20.10.2022 r., godz. 17:30 budynek główny, wejście od ul. Blich, wstęp wolny
Wystawa czynna do 15.01.2023 r.
Źródło: CDS Krosno