Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 17:56
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Listopadowe pracownie, warsztaty i wystawa w Etnocentrum Krosno

W listopadzie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza dzieci i dorosłych na kolejny cykl pracowni rękodzielniczych oraz wystawę czasową „Malarstwo Ikonowe”! Natomiast w listopadzie i grudniu zaprasza na cykl Warsztatów kosmetyki naturalnej!
Listopadowe pracownie, warsztaty i wystawa w Etnocentrum Krosno

Autor: fot. Etnocentrum Krosno

Wystawa "Malarstwo Ikonowe"

4 listopada Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na niezwykłą ucztę dla oka i ducha – wernisaż wystawy „Malarstwo Ikonowe”!

Legenda mówi, że pierwszą ikonę namalował święty Łukasz. Był to wizerunek Matki Boskiej namalowany na stole Świętej Rodziny. Maria pozując opowiadała mu historie z życia Jezusa, które spisał w swoich ewangeliach.

Malarstwo ikonowe rozwijało się w Bizancjum, w średniowiecznej Italii i na Rusi. Ikony pisali głównie mnisi w monastyrach a przystąpienie do pracy nad ikoną poprzedzała modlitwa często połączona z postem. Czasami całą pracę nad ikoną mnich wykonywał w pozycji klęczącej. Pełna poświęcenia praca ikonografa miała charakter marginalny, był narzędziem w rękach Boga.

Ikona wyrosła ze sztuki, ale tę sztukę przerosła. Jest czymś więcej niż dziełem artystycznym, jest wizją Boga i wiedzą o Bogu. Jest pośrednikiem pomiędzy człowiekiem i Bogiem, miejscem Jego obecności, który poprzez wizerunek objawia się człowiekowi. W ikonie Bóg przychodzi do nas, aby przypomnieć nam, że również my jesteśmy ikoną Boga i mamy stać się podobnymi do Niego.
Ojciec Michell Quenot teolog i znawca ikonografii pisze, że ikona to „okno, przez które człowiek kontempluje Królestwo Boże”. To „księga o wierze”, która językiem linii i barw przekazuje naukę chrześcijańską.

O autorach:

Barbara i Zbigniew Marchewka to dwójka pochodzących z Krakowa dukielskich artystów, których ujęło piękno Beskidu Niskiego. Tutaj pozostali i tutaj „zapisują”, głównie na drewnie i płótnie, tradycję, kulturę, historię i urokliwe miejsca tego regionu. Ukończony przez Barbarę Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, a także jej uczestnictwo, wraz z mężem Zbigniewem, w wydarzeniach kulturalnych i plenerach organizowanych przez ten Uniwersytet, umożliwiło tym dwojgu twórcom rozwinięcie wrażliwości, nabycie wiedzy i umiejętności plastycznych, a następnie wykorzystanie ich w indywidualnej i zespołowej działalności artystycznej. Barbara zafascynowanie ikoną zawdzięcza bogatej spuściźnie sakralnej Beskidu Niskiego, a także kontaktom z bieszczadzkimi artystami tj. Marzeną Zając z Czarnej, Zdzisławem Pękalskim z Hoczwi, Joanną Dumą i Andrzejem Kijowskim z Komańczy. Ulubionym motywem artystki stała się Eleusa (Przedstawienie Matki Boskiej Czułej) – Umilenie. Zbigniew zainteresował się snycerstwem, malarstwem pejzażowym, a z czasem także ikonami. Poza malarstwem i rzeźbą Barbara i Zbigniew zajmują się rękodziełem artystycznym – od różnych form pamiątkarskich po użytkowe (w tym drewniane kapliczki, batik, malowidła na szkle, dekoracje ścienne). Zbierają stare przedmioty używane niegdyś na wsi i marzą o klimatycznej galerii, gdzie pomieściłyby się ich zbiory i prace. Obecnie w drewnianym domu na uroczym wzgórzu Pałacówka, prowadzą pracownie rękodzielniczą do której zapraszają na warsztaty pisania ikon oraz szkolenia z zakresu rękodzieła artystycznego.

Wernisaż wystawy „Malarstwo ikonowe” odbędzie się 04 listopada 2022 r. o godz. 18:00 w Galerii Wystaw Czasowych Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w godzinach funkcjonowania instytucji do 7 grudnia 2022 roku.

Pracownie rękodzielnicze

Pracownie dla dorosłych odbywać się będą w czwartki od godz. 17:00:

 

Pracownia snycerska - dekoracyjna rzeźba w drewnie jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych form rzemiosła artystycznego znaną człowiekowi. Pomimo upływu tysiącleci, snycerstwo nie przestaje być wartościowe i modne, choć sama technika, materiał i narzędzia wydają się być archaiczne.

Zajęcia snycerstwa i małych form rzeźby w drewnie przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kontakt z drewnem, chcą się go nauczyć fachowo obrabiać, a przy tym są gotowi na zabawę z wyobraźnią.

Tematyka zajęć będzie się odnosić i czerpać wprost z doświadczeń sztuki i wzornictwa ludowego naszych karpackich terenów.

Pracownia robótek ręcznych – listopadowe zajęcia poświęcone będą technice frywolitki na igle!

Początek jest prosty: wystarczy nawlec nitkę na igłę i robić podwójne słupki, z których należy formować łuczki, kółeczka i pikolitki.

Na zajęciach uczestnicy spróbują opanować wymienione elementy, które są podstawą techniki frywolitkowej, znanej jak świat długi i szeroki. Oprócz umiejętności wiązania węzłów, ważne jest również odczytywanie wzorów ze schematów, co także postaramy się przybliżyć.

Na zajęciach każdy z uczestników wykona własnoręcznie przynajmniej fragment misternej koronki frywolitkowej – tak, aby w przyszłości móc zrealizować i inne, większe projekty.

 

Pracownie dla dzieci zaplanowane są na piątki, na godz. 17:30.

Pracownia plastyki obrzędowej - zajęcia rozwijają w dzieciach kreatywność i poczucie estetyki. Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję poznać dawne rzemiosło zdobnicze, co ułatwi im korzystanie z tradycyjnych materiałów, m.in. bibuły, drewna, włóczki, czy sznurka.

Na zajęcia dzieci w wieku szkolnym (6-11 lat).

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Bilety można kupić w kasie Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a, Krosno) lub online.

Warsztaty kosmetyki naturalnej

Zastanawialiście się kiedyś jak zamknąć w słoiczku dary natury? Jak wykorzystać moc drzemiącą w owocach, w roślinach, w ziołach?

Warsztaty skierowane są do osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat świadomej pielęgnacji, doboru odpowiednich, naturalnych kosmetyków do potrzeb skóry i włosów oraz sposobów na wydobycie z roślin cennych składników do samodzielnego stworzenia środków pielęgnacyjnych.

Na każdych zajęciach uczestnicy będą omawiać zagadnienia związane z pielęgnacją i własnoręcznie wykonywać szampony, peelingi, sole kąpielowe, płyny micelarne oraz kremy, w zależności od tematu omawianego na spotkaniu.

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie internetowej Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

W cyklu odbędą się w sumie 4 spotkania, każde potrwa ok. 2 h. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się 12 listopada o godz. 16:00.

Bilety można kupić w kasie Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a, Krosno) lub online.

 Źródło: Etnocentrum Krosno

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ