Dziś (28 października) władze Krosna podpisały umowę z wykonawcą I etapu łącznika Krosna z drogą ekspresową S19.
- Inwestycja prowadzona jest w systemie "projektuj i buduj" - tłumaczy Andrzej Zygar, prezes Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie. Dodaje, że etap projektowania i uzyskania wszystkich zgód potrwa do 30 miesięcy. - Na realizację prac w terenie przypadnie nam 22 miesiące - mówi.
Andrzej Zygar zaznacza, że konsorcjum które wygrało przetarg (RBDiM i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie) będzie się starać jak najszybciej zakończyć inwestycję.
- Ale trzeba pamiętać, że najpierw trzeba przygotować teren, uzbroić go w wymagane sieci – energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne - wylicza.
Zgodnie z założeniami przetargowymi nowa droga ma mieć klasę "Z" m.in. z dwoma skrzyżowaniami (rondo i turborondo), oświetleniem ulicznym i ciągiem pieszo-rowerowym. Droga ma pobiec po istniejącym śladzie ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Swój początek będzie miała przy projektowanym skrzyżowaniu z drogą „G” a koniec na projektowanym przez PKP skrzyżowaniu z przejazdem kolejowym linii nr 108.
Droga będzie miała jezdnię z dwoma pasami ruchu. Jednak podczas projektowania wykonawca będzie musiał zaplanować i zarezerwować teren o szerokości ok. 12-15 metrów, pod planowaną drugą jezdnię.
- To jedna z kilku strategicznych inwestycji - podkreśla Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna. - Dzięki niej będzie można bezpośrednio dojechać do strefy inwestycyjnej i drogi S19.
Piotr Przytocki, prezydent Krosna dodaje, że z obu stron ul. Sikorskiego są niezagospodarowane tereny. - Zmieniany jest plan zagospodarowania przestrzennego i uzupełniane jest studium zagospodarowania przestrzennego miasta, więc jest nadzieja, że wybudowanie tej drogi przyspieszy procesy inwestycyjne - mówi.
Na budowę łącznika Krosna z S19 miasto otrzymało wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 30 020 000 zł. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 49 637 000 zł.
Podczas uroczystego podpisania umowy pomiędzy miastem a wykonawcą obecny był Piotr Olszówka, dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela promes inwestycyjnych na realizację projektów zgłoszonych w ramach konkursów.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow