Co to jest nowotwór ucha?
Poprzez nowotwór rozumiemy patologiczną zmianę – najczęściej niekontrolowany rozrost – tkanek. Może mieć charakter łagodny lub złośliwy. Do nowotworów tego pierwszego typu należą najczęściej:
- kostniaki,
- chrzęstniaki,
- perlaki,
- nerwiaki (nerwu twarzowego lub nerwu przedsionkowo-ślimakowego),
- niezłośliwe przyzwojaki.
Wśród złośliwych nowotworów ucha występują:
- złośliwe nowotwory podstawnokomórkowe skóry,
- złośliwe nowotwory płaskonabłonkowe skóry,
- czerniaki,
- guzy woreczka endolimfatycznego,
- złośliwe przyzwojaki.
Wewnątrz narządu słuchu spotykane są również przerzuty komórek nowotworowych. Mogą pochodzić z jamy nosowej lub gardłowej, ale także bardziej odległych organów.
W przypadku narządu słuchu nowotwory mogą objąć każdą jego część – ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne – a także otaczającą go tkankę kostną.
Jakie są objawy nowotworu ucha?
Dolegliwości związane z nowotworem ucha mogą mieć dwojaką naturę. Z jednej strony ich charakter jest czysto fizyczny, z drugiej zaś – dotyczy ogólnego samopoczucia osoby chorej. Do pierwszej z wymienionych grup należą takie objawy, jak:
- krew i inne wydzieliny wydostające się z ucha,
- porażenie nerwu twarzowego,
- owrzodzenia i inne widoczne zmiany w obrębie ucha zewnętrznego.
Objawy niezauważalne z zewnątrz (odczuwane subiektywnie przez chorego) to przede wszystkim:
- silne bóle ucha,
- zaburzenia słuchu,
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- uczucie rozpierania ucha od wewnątrz.
Osoba chora może doświadczać również tzw. szumów usznych. To dolegliwość, która najczęściej wynika z niedrożności kanału słuchowego. Obiektem, który zatyka narząd i uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie, może być oczywiście guz. Znacznie bardziej powszechną przyczyną tej dolegliwości jest jednak nadmiar zalegającej woskowiny.
Aby upewnić się, że narząd jest drożny, należy regularnie dbać o jego prawidłową higienę. Warto stosować specjalistyczne wyroby medyczne, np. krople do uszu dla dzieci i dorosłych, takie jak LIX. Obecna w preparacie gliceryna zmiękcza woskowinę, ułatwiając jej usunięcie. Z kolei lidokaina uśmierza ból, przynosząc choremu ulgę w dolegliwościach.
Niewskazane jest czyszczenie uszu patyczkiem kosmetycznym. Materiał znajdujący się w przewodzie słuchowym może zostać przez to ubity i jeszcze bardziej zawęzić lub zatkać jego światło. Patyczki kosmetyczne mogą być stosowane wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń z małżowiny usznej.
Pozostałe wymienione objawy również mogą, lecz nie muszą świadczyć o nowotworze ucha. W przypadku takiego podejrzenia należy niezwłocznie udać się na wizytę do lekarza laryngologa.
Nowotwór ucha – leczenie
Aby potwierdzić lub wykluczyć nowotwór ucha, specjalista przeprowadza diagnostykę. Pierwszym krokiem jest podstawowe badanie otolaryngologiczne. Jeżeli zmiana rozwija się w uchu zewnętrznym, zwykle jest widoczna gołym okiem. W przypadku nowotworów ucha środkowego lub wewnętrznego przeprowadza się tzw. otoskopię (wziernikowanie narządu).
Jeżeli zmiany zostaną stwierdzone, pobiera się ich wycinki do badania histopatologicznego. Celem jest ustalenie, czy mają charakter łagodny, czy złośliwy. Jeżeli występuje podejrzenie, że nowotwór jest rozległy lub obejmuje tkanki ucha wewnętrznego, lekarz może zlecić wykonanie badań obrazowych. Należą do nich rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa głowy.
Dalsze postępowanie zależy od wyników diagnostyki. W przypadku nowotworów ucha najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne. Zdarza się również równoległe stosowanie radioterapii. Nowotwory ucha zwykle nie są natomiast wrażliwe na chemioterapię, dlatego też raczej się jej nie wykorzystuje w takich przypadkach.
Źródła
https://lix.com.pl/wp-content/uploads/2020/11/Lix_Ulotka_PL..pdf
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/onkologia/nowotwory-ucha-rodzaje-przyczyny-objawy-leczenie-aa-y4VC-fszi-5cHZ.html
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177689,nowotwory-ucha-srodkowego
LIX/11638/09/22